fbpx

Žiadosť o ruku rodičov – ako požádať o ruku svojej partnerky?

To, ako oznámite svadbu, môže ovplyvniť celý rad faktorov. Medzi ten, na ktorý sa aktuálne zameriame, patrí nutnosť požiadať o ruku svojej partnerky jej otca. V tejto dobe už nejde o príliš častý jav, avšak niektoré rodiny stále požadujú žiadosť o ruku rodičov. Ako teda správne a podľa všetkých patričných náležitostí oznámiť plánovanú svadbu?

Rodinné tradície či etiketa

Ešte predtým, než sa rozhodnete oznámiť svadbu, je dôležité zistiť, aké sú tradície v oboch rodinách. Niektorí rodičia totiž stále lipnú na určitých pravidlách etikety. Zásnuby aj svadba sú veľmi významné udalosti, majú preto aj rôzne pravidlá. Niektoré z nich sa v určitej forme zachovajú dodnes, medzi ne patrí práve aj žiadosť o ruku rodičov – otca i matky nevesty. Ešte predtým, než sa teda vrhnete do plánovania svadby, je dôležité zistiť, či vôbec svadba bude.

Na žiadosť o ruku si určite spomeniete pri výročí svadby.

V niektorých rodinách môže byť považované za veľmi neslušné, ak muž nepožiada otca nevesty o jej ruku – a rovno sa hrnú do svadby. Pre niekoho to len zostáva ako milá tradícia, bez ktorej si celú svadbu ani nedokáže predstaviť. Tak ako tak, je dôležité vedieť, ako na to. V tejto dobe už vzťahy v rodine nemusia byť také dobré ako kedysi alebo muž nemusí byť taký dobrý rečník, aby zvládol otca rovno požiadať o ruku jeho dcéry… Preto sa môže hodiť pár jednoduchých tipov, ako na to, ktoré môžete určite prebrať aj s budúcim svedkom.

Žiadosť o ruku otca nevesty

Nedá sa použiť jediný a univerzálny postup, ako správne vykonať žiadosť o ruku rodičov. Najjednoduchším spôsobom je pripraviť si pôdu tým, že sa ohlásite na návštevu, kde ženích bude mať priestor na požiadanie. Je vhodné na to rodičov pripraviť. Žena preto môže nenápadne pred nimi spomenúť, že svadba je čím ďalej, tým viac na spadnutie – a v poslednom čase sa o svojho nápadníka čoraz viac zaujíma. Prípadne je tiež možnosťou jednému z rodičov priamo svoje úmysly vysvetliť, aby na celú túto situáciu mohol svoju polovičku pripraviť.

Ak máte v rodine všetci dobré vzťahy, nemusíte sa ani báť nechať celú vec ako prekvapenie. Avšak hodí sa určitá opatrnosť, oteckovia sa svojich dievčatiek totiž často ťažko vzdávajú. Je preto potrebné sa na všetko dobre pripraviť, podať všetko ohľaduplne a hlavne sa predviesť v čo najlepšom svetle, aby svokor nemohol mať pochybnosti, či je svadba dobrý nápad.

Potrebné náležitosti

Takáto udalosť by, samozrejme, nemala prebehnúť len tak medzi rečou pri bežnej návšteve. Väčšinou je vhodné pre mamičku zaobstarať kvetinu, pre otca potom fľašu drahého alkoholu, napríklad archívne víno. Tým by ste ich mohli trochu obmäkčiť oboch. Takéto maličkosti im totiž môžu dokázať, že to s ich dcérou myslíte naozaj vážne a záleží vám nielen na nej, ale aj na jej rodičoch.

Ak všetko pôjde hladko a vy dostanete ku svadbe požehnanie, je dôležité byť pripravený na nasledujúce otázky ohľadom svadby. Mali by ste preto mať pripravené aspoň základné informácie, ako je približný dátum svadby, počet hostí, rozpočet a tiež katering.

Svadba je vždy jedinečná, aj z toho dôvodu mnoho ľudí lipne na tejto tradícii zachovania žiadosti o ruku rodičov. Nie je dôvod zbytočne sa touto udalosťou stresovať. Avšak dobre sa na ňu pripravte, aby všetko mohlo prebehnúť hladko – a nič už viac nebránilo vašej svadbe.