fbpx

Výročie svadby – viete, po koľkých rokoch a akú osláviť?

Po narodeninách a sviatkoch je práve dátum svadby ďalším dôležitým dňom v kalendári, ktorý si budete pamätať na celý život. Výročie svadby je krásnou príležitosťou na spomínanie na všetko dobré, ale aj na zlé, čo ste spolu zažili. Poznáte ale označenia jednotlivých výročí svadby a viete napríklad, aká svadba sa oslavuje po 20 rokoch? Máme pre vás prehľadnú tabuľku a komentár ku všetkým týmto výročiam. Rovnako sme sa pozreli, kto zo známych osobností akú svadbu oslávil.

Bavlnená svadba – po roku

Prvý týždeň, prvý mesiac, prvý rok. Prvých 365 dní od svadby utečie ako voda a zväzok je vtedy ešte čerstvý, a to hlavné vás v živote ešte len čaká. Možno aj práve preto sa po prvom roku manželstva oslavuje bavlnená svadba. Vo vzťahu by vás nemalo nič trápiť a všetko má byť jemné, pekné a pohodlné. Zohnať správny darček k prvému výročiu by tiež nemuselo byť také ťažké, bavlnených výrobkov je na trhu dostatok.

Ak ste sa u nás inšpirovali, pravdepodobne vám tiež skončil benefit v podobe konca svadobnej hry 12 mesiacov.

Papierová svadba – po 2 rokoch

Až spoločne dokončíte druhý rok manželstva, budete spolu „papierovo“ už dva roky. Väčšina novomanželov hovorí, že keď si spomenú, ako ich život vyzeral dva roky pred svadbou a dva roky po nej, tak je to obrovský rozdiel. Niekedy prichádza sťahovanie, niekedy aj deti. A vhodný darček k výročiu papierovej svadby? Určite Diár.

Kožená svadba – po 3 rokoch

Tretí rok po svadbe spolu oslávite svadbu koženú. Symboliku tohto materiálu sa nám nepodarilo vypátrať, ale snáď z toho nebudete „Kožený“. Stojí tiež za zmienku, že v treťom roku prekonávate 1 000 dní spoločného manželstva. Koženú svadbu už ale napríklad v Slovenskej republike oslávi približne len polovica párov. Rozvodovosť je u nás naozaj veľmi vysoká.

Kvetinová svadba – po 4 rokoch

4 roky od svadby. To je ideálny čas na to, aby ženy dostali naozaj veľkú kyticu. Oslavuje sa totiž kvetinová svadba a kedy inokedy siahnuť po takomto darčeku? Zvážte, či nekúpiť kvetinu živú, o ktorú sa môžete spoločne starať. 4 roky už ste spolu zvládli, tak sa spoločne zvládnete postarať aj o kvetinu.

Drevená svadba – po 5 rokoch

Prvá päťročnica. Hoci to ešte nie sú úplne guľatiny, ide o pol dekády, ktorú ste spolu strávili. 5 rokov ste chodili na prvý stupeň a toto je rovnako dlhý čas. Trúfame si povedať, že od tejto chvíle už sa počítajú výročia iba po piatich rokoch.

Budete si ešte pamätať, čo ste odpovedali na otázky pre novomanželov?

Cínová svadba – po 10 rokoch

Ak ste práve oslávili cínovú svadbu, tak by ste mali mať okolo 37 a 39 rokov. Samozrejme, štatisticky. Výročie cínovej svadby je určite aj bodom na bilancovanie. Každý rok na Silvestra určite máte nejaké predsavzatia alebo premýšľate, čo s vami bude o rok. V manželstve ľudia hovoria, že premýšľajú v horizonte desiatich rokov. Cínová svadba je teda prvým záchytným bodom na bilancovanie.

Odporúčame vám, aby ste si na pamiatku ponechali aspoň jedno svadobné oznámenie.

Porcelánová svadba – po 20 rokoch

Povráva sa, že po dvadsiatich rokoch bolo skôr potrebné vymeniť svadobný porcelán ako partnera. Ťažko povedať, či je to dnes skôr skoro, alebo neskoro. Je ale isté, že po 20 rokoch od svadby oslávite porcelánovú svadbu.

Spomeniete si, čo ste robili v roku 2001? Áno, to je pred 20 rokmi, predstavte si ten časový úsek.

Strieborná svadba – po 25 rokoch

25 rokov, štvrť storočia. Toľko času musí uplynúť, aby ste oslávili svadbu. Je to tiež prvé výročie svadby, ktoré priamo nabáda k nákupu nejakého šperku či pekných hodiniek. Ďalší nákup šperkov k výročiu vás čaká za pomerne dlhý čas, takže sa nemusíte báť!

Zlatá svadba – po 50 rokoch

Pamätáte si, ako ste si pred 25 rokmi dávali k výročiu striebornej svadby darčeky? Áno? Tak vám úprimne gratulujeme. Ak sa vám podarí osláviť striebornú svadbu druhýkrát, ste spolu už pol storočia, 50 rokov. Tu už nie je pochýb o tom, že to musí byť šťastné manželstvo. To inak nie je možné vydržať.

Pamätáte si, či ste mali svadobný obrad ráno alebo popoludní?

Platinová svadba – po 70 rokoch

70 rokov spolu. Čo iné by mohlo byť označené ako láska na celý život? Je veľmi pravdepodobné, že v čase, keď slávite platinovú svadbu, vaše deti a vnúčatá už sami zažívajú výročie svadieb!

Výročie svadby a kedy vás aké čaká?

Nižšie sme pre vás pripravili jednoduchú tabuľku tak, aby ste si našli čo najrýchlejšie to výročie svadby, ktoré práve hľadáte!

Roky od svadby         Termín

1                                   bavlnená svadba

2                                   papierová svadba

3                                   kožená svadba

4                                   kvetinová svadba

5                                   drevená svadba

6                                   železná svadba

7                                   vlnená svadba

8                                   bronzová svadba

9                                   hlinená svadba

10                                 cínová svadba

11                                 oceľová svadba

12                                 hodvábna svadba

13                                 čipkovaná svadba

14                                 slonovinová svadba

15                                 krištáľová svadba

20                                 porcelánová svadba

25                                 strieborná svadba

30                                 perlová svadba

35                                 koralová svadba

40                                 rubínová svadba

45                                 zafírová svadba

50                                 zlatá svadba

55                                 smaragdová svadba

60                                 diamantová svadba

65                                 kamenná svadba

70                                 platinová svadba (briliantová)

75                                 nebeská svadba (korunovačná)

80 a viac                       multi-platinová

Výročie svadieb slávnych

Viete, kto oslávil kedy a aké výročie svadby? Nižšie pre vás máme 5 zaujímavých párov, ktoré určite stoja za zmienku!

David a Victoria Beckham

Jeden z najslávnejších párov sveta tento rok spoločne oslávil 21 rokov manželstva. Či si v roku 2019 Beckhamovci zaobstarali nový porcelán, asi nezistíme. Ich svadba sa odohrala v deň amerického sviatku nezávislosti, teda 4. júla v roku 1996.

Barack a Michelle Obama

Barack Obama, 44. prezident Spojených štátov amerických, oslávil so svojou ženou Michelle už 28 rokov od ich svadby. Tá sa konala 3. 10. 1992. Tento slávny pár išiel pri prvom rande na zmrzlinu. Kam ste išli vy?

Kráľovná Alžbeta II.

Kráľovná Alžbeta je skrátka tradičnou anglickou dámou. Vydatá je od 9. júna 1947, teda už 73 rokov. Takmer rovnako verná je aj svojmu povolaniu, ktoré nezmenila od 6. februára 1952, vládne teda Veľkej Británii celých 68 rokov.

Mária a Jozef Kunajovci

Tieto dve mená vám toho pravdepodobne nepovedia toľko, ako vyššie uvedené, ale rekordmani sú. Dokonca oficiálne zapísaní v Českej knihe rekordov, a to vďaka dĺžke svojho manželstva – krásnych 75 rokov.

Dúfame, že sa vám náš článok páčil a ak sami plánujete svadbu, budeme radi, keď počas vášho výročia budete na tento deň spomínať aj vďaka našim svetielkam a objednáte si ich.