fbpx

Svadobný obrad dopoludnia alebo popoludní? Čo je lepšie?

Svadobný obrad je takmer vždy tým prvým, čo na svadbe zažijete, ale, samozrejme, aj večerné výnimky sa nájdu. Pokiaľ ale patríte medzi tú väčšinu, ktorá si chce odbiť úradné náležitosti hneď na začiatku a potom mať celý deň priestor na zábavu a oslavovanie s ostatnými svadobčanmi, možno tiež riešite, či je lepšie mať obrad už v skorších dopoludňajších hodinách, alebo naopak, už popoludní. Čo je teda lepšie?

Svadobný obrad dopoludnia

Dopoludňajší svadobný obrad sa začína najčastejšie medzi desiatou a jedenástou hodinou a často ide predovšetkým o formálnejšiu skupinu obradov, než sú tie popoludňajšie. Dopoludňajší obrad vám môže natiahnuť čas vášho svadobného dňa o pár hodín tak, aby ste si všetko mohli vychutnať čo najdlhšie, ale zároveň prináša aj určité limity. Medzi tie najdôležitejšie určite patrí fakt, že všetky prípravy spojené so svadobným dňom musíte mať hotové už deň vopred. V deň obradu už skrátka nič sami nezachránite a musíte sa buď spoľahnúť na svadobnú koordinátorku, alebo kamarátov, ktorí sa obetujú a na obrad nedorazia.

Menej času na prípravu nevesty

Ráno pred obradom bude mať nevesta hŕbu práce s prípravami jej samotnej a ženích možno doženie posledné detaily. Ale svadobné dekorácie, zasadací poriadok a všetko okolo už musíte mať hotové. Pri dopoludňajších obradoch sa tiež častejšie stáva, že novomanželia majú samostatný obed s rodinou a až následne prebieha svadobné oslava so všetkými hosťami. Ak práve nemáte svadbu v mieste, odkiaľ pochádzate obaja, určite je potrebné v danom „medzičase“ pripraviť pre cezpoľných hostí program, aby im čakanie rýchlejšie utieklo. Všeobecne tiež platí, že ak sa party začína skôr, väčšinou sa tiež skôr skončí, ale to je len na vás!

Nevesta potrebuje čas na prípravu. Najmä pre make up a svadobný účes!

Popoludňajší obrad

Najčastejší dojem novomanželov po svadbe je ten, že celý deň veľmi rýchlo utiekol. A aj keď budete mať obrad trebárs o 3 hodine popoludní, celkom iste sa pre vás svadobný deň začne už v skorých ranných hodinách. Popoludňajšie obrady bývajú častejšie uvoľnenejšie a na obrad často plynulo nadväzuje raut a zábava. Tým, že sa váš svadobný deň začína neskôr, tak určite majte všetko pripravené a premyslené tak, aby ste zbytočne netrávili svoj deň skracovaním svadobných šiat či inštaláciou aparatúry a podobne.

Skrátka čím neskôr začnete, tým viac vás budú rôzne oneskorenia mrzieť a celý deň vám tak utečie ako voda. Ak ste sa nerozhodli odfotiť novomanželov už pred samotným obradom, tak odporúčame urobiť fotky čo najskôr po obrade, aby ste následne mali už len pokoj na vlastnú zábavu a oslavu. Tým, že sa celý svadobný proces a party začína neskôr, je veľká pravdepodobnosť, že sa to celé aj neskôr skončí. Ak nechcete teda hostí stopnúť skôr, než budú chcieť, uistite sa, že v mieste vašej svadby nebude nikomu vadiť hluk a personál bude akceptovať vaše rozmary.

Už ste vybrali hudbu na oltár?

Či už si vyberiete akýkoľvek deň a hodinu pre svoj obrad, vždy si všetko pripravte tak, aby ste mali v deň svadby čo najmenej starostí. A poriadne si to užite, napríklad s niektorou z našich súprav, no a, samozrejme, tiež so slávobránami.

Výhody a nevýhody jednotlivých časov

Vždy, keď vyberáte z dvoch variantov, je pomerne ľahké si vymenovať hlavné výhody a nevýhody. Rovnako tak je to aj pri rozhodovaní sa o tom, o koľkej hodine budete mať obrad. Nižšie sme pripravili jednoduchú tabuľku, ktorá vám objektívne dôvody ľahko porovná.

Obrad:DoobedaPoobede
VýhodyVšetko pôjde jedným razom. Príprava, obrad a potom sa budete už len baviť.Viac času na prípravu nevesty.
 Svadobná oslava sa pravdepodobne skončí skôr a o to skôr určite vstanete nasledujúci deň.Hostia prídu už pravdepodobne najedení, takže niečo ušetríte.
 Budete mať svadobný obed v čase obeda.Čas výzdoby sa dá stihnúť až v svadobný deň.
NevýhodyMenej času na prípravu nevesty.Budete dlhšie nervózni, ako to všetko dopadne.
 Môžete únavou odpadnúť už o 8 večer :).V lete býva poobede väčšie teplo, čo môže byť počas obradu náročnejšie.
 Hostia sa môžu skôr zdržať na ceste, ráno nevyrazia s veľkou rezervou.Oslava sa môže pretiahnuť až do neskorého rána (ale je to skutočne nevýhoda…?)

Ak plánujete veľkú oslavu, môže sa vám hodiť voľno na svadbu.

Kedy sa odfotiť?

Kedy si urobiť prvé novomanželské fotky? Samozrejme, myslíme tie, na ktorých budete sami dvaja? Každý fotograf vám povie, že najlepšie slnko je buď skoro ráno, alebo v podvečer. Slnko už nie je také ostré, vy sa nebudete musieť na fotkách mračiť, ale normálne sa usmievať a všetky farby vyzerajú oveľa príjemnejšie, než na pravé poludnie. Kedy sa ale odfotiť?

Ak váš obrad plánujete na dopoludňajšie hodiny, tak je to vcelku jasné, pretože prípravy sa väčšinou začínajú od skorého rána. Keď nebudete chcieť nacvakať iba pár fotiek narýchlo pred obradom, čaká vás určite fotenie až po všetkých obedoch, rautoch, novomanželskom kvíze a podobne. Takže ak už budete po nejakej zábave, dajte si pozor, nech sa váš „pitný režim“ na fotkách automaticky nerozmaže.

Na svadbe nefotografuje len fotograf. Máte pripravené hlášky do fotokútika?

Ak sa má ale váš obrad odohrať až popoludní, môžete byť väčšej pohode. Oddáte sa, najete sa, pobavíte s prvými svadobčanmi a potom sa môžete bez problémov na polhodinku vypariť, aby ste si zaobstarali krásne snímky, ktorými sa budete následne chváliť. Keď sa vrátite, môžete začať zábavu naplno.

Môže mi popoludňajší obrad ušetriť peniaze?

Pri plánovaní svadby budete určite pracovať s nejakým rozpočtom. A určite zistíte, že svadba je pomerne drahá záležitosť. Ak teda chcete ušetriť, môže byť tou správnou voľbou pre vás práve popoludňajší obrad.

Ubudne vám pár hodín, keď budete musieť kŕmiť všetky tie hladné krky a keď budú svadobčania na vašu počesť konzumovať litre piva a vína, aby sa všetko náležite oslávilo. Alkohol na svadbu skrátka patrí, ale keď tečie prúdom, môže vás potom nemilo prekvapiť účet. Samozrejme, peniaze budú a my nebudeme, ale je to cesta, ako ich minúť menej.