fbpx

Zasadací poriadok na svadbe

Ak plánujete svadobnú hostinu, potom veľkým strašiakom môže byť to, ako vhodne usadiť všetkých hostí. Obzvlášť ak nemáte dobré vzťahy v rodine alebo máte rozvedených rodičov, môže byť zložité vymyslieť, kam všetkých umiestniť, aby ste sa nemuseli báť hádok či rozbrojov. S týmto vám môže pomôcť najmä etiketa a spoločenské pravidlá. Zasadací poriadok na svadbe, samozrejme, nie je nutnosťou, avšak ušetrí vám neskôr stres a chaos pri stole.

Základné pravidlá etikety

Veľkým problémom pri plánovaní svadby môže byť tiež zasadací poriadok na svadbe. Ten sa môže riadiť niekoľkými pravidlami, ktoré určuje etiketa. Tým najhlavnejším je, že nevesta a ženích vždy sedia na čele stola, pričom žena je po pravici muža. Pár by zároveň mal mať výhľad na vchod do miestnosti. Vedľa novomanželov je potom vhodné usadiť ich rodičov – rodičia nevesty vedľa ženícha, rodičia ženícha potom vedľa nevesty.

Svadba je spoločenská udalosť. Viete, ako sa obliecť na svadbu ako hosť?

Usporiadanie zasadacieho poriadku na svadobnú hostinu by malo vyzerať nasledovne – vedľa ženícha sa usadí nevestina matka a vedľa nej otec, vedľa nevesty sedí otec ženícha a po jeho boku matka. Nezabudnite ani na ďalších dôležitých hostí, medzi ktorých patria svedkovia. Tí by mali byť vedľa rodičov. Potom už záleží na vás, ako sa rozhodnete rozsadiť zvyšok. Myslite však na to, že by ste mali striedať mužov a ženy. Odporúčaním však je, že mladší by mali sedieť spoločne a vo vzdialenejšej časti svadobnej hostiny.

Zasadací poriadok na svadbe – alternatívne riešenie

Niekedy vzhľadom na okolnosti týmto pravidlám jednoducho nemožno vyhovieť. Potom bude potrebné nájsť zasadací poriadok na svadbe s niekoľkými kompromismi. Najčastejším problémom bývajú rozvedení rodičia, prípadne ich noví partneri. Samozrejme, rodičia by mali sedieť vedľa novomanželov, pokiaľ sa to však nedá takto urobiť, riešením je posadiť rodičov na opačné strany stola.

Svadobné oznámenie by malo obsahovať aj svadobný dress kód.

Jeden z nich teda bude po pravici, zatiaľ čo druhý vľavo. Ich partnerov potom už len stačí usadiť k nim. Ak pre to nemáte priestor, budete musieť nájsť iné riešenie. Skúste sa preto s rodičmi dohodnúť na inom mieste. Rébusom môže byť tiež usadzovanie detí. Vždy myslite na to, aby bol k dispozícii dostatok miesta, či už na detskú stoličku, alebo na odloženie kočíka.

Praktické riešenie

Ak budete mať veľkú hostinu, je dôležité tiež zariadiť všetky organizačné náležitosti. Úplným základom by mali byť menovky, aby každý ľahko spoznal svoje miesto. Ak viete, že budete mať viac stolov, každý jeden očíslujte. Hosťom potom vždy pri príchode povedzte, k akému stolu sa majú posadiť. Ideálnym riešením je, aby stoly boli dobre prístupné.

Krájanie torty by malo byť jasne viditeľné pre všetkých hostí!

Je totiž nepríjemné, keď sa časť hostí musí zdvihnúť, aby jeden človek mohol odísť od stola. Jednotlivé stoly môžete usporiadať rôzne. Medzi najčastejšie riešenie však patrí usporiadanie do tvaru písmena T, I alebo U. Obľúbené sú tiež kruhové, obdĺžnikové alebo kombinované zostavy stolov.

Na internete nájdete mnoho rôznych šablón zasadacieho poriadku, ktoré vás môžu inšpirovať. Vždy sa však riaďte tým, koľko miesta máte v miestnosti k dispozícii. Nájsť čo najlepšie riešenie pre všetkých nebude jednoduché, ale verte, že vopred určené sedenie bude najvhodnejšou voľbou.