Ak ste vo fáze plánovania svadby, tak vám už asi začalo dochádzať, že samotné prípravy zaberú pomerne dosť času. A to ako v dlhodobom horizonte, tak, samozrejme, aj bezprostredne pred svadbou samotnou. Našťastie aj podľa zákona je svadba významným dňom v živote, a preto môžete v zamestnaní využiť platené voľno na svadbu, aby ste mali na všetko čo najväčší pokoj. Ako to presne funguje, kto má nárok na deň voľna na svadbu a aký paragraf vám túto istotu dáva?
Zákonné voľno na svadbu
Zákonné voľno na svadbu budú riešiť hlavne tí, ktorí sú v bežnom živote zamestnaní na hlavný pracovný pomer. Podnikatelia, bohužiaľ, žiadne zvýhodnenie nemajú. Zákonník práce ale na zaľúbených pamätá a dopraje im rôzne zvýhodnenia podľa toho, o koho svadbu ide.
Najčastejšie riešia zákonné voľno, samozrejme, novomanželia a tí majú pri plánovaní najväčšiu výhodu. V prípade svadby sa podľa § 141 Zákonníka práce poskytuje pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň. Musí ísť o účasť na vlastnej svadbe, prípadne dostanete pracovné voľno bez náhrady mzdy na účasť na svadbe dieťaťa alebo vášho rodiča.
Podmienkou poskytnutia pracovného voľna v oboch prípadoch je, že sa svadba koná v deň, keď mal zamestnanec pracovať. To zvyčajne znamená pracovný týždeň. Nie je však nikde napísané ani vylúčené, že vám zamestnávateľ nemôže pridať o 1 či 2 dni dovolenky navyše.
Na svedkov Zákonník práce nepamätá
Aj keď je nemožné, aby ste sa v Slovenskej republike vzali bez dvoch svedkov, Zákonník práce na nich s voľnom na svadbu nepamätá. Ak teda budete chcieť rátať so svedkami na svojej svadbe už od piatku, aby vám pomohli s prípravami, musia si na tento deň čerpať vlastnú dovolenku. To, samozrejme, platí aj v prípade, že váš termín svadby je naplánovaný na pracovný deň.
Aj keď má svedok pripraviť svadobnú reč, musí to urobiť vo svojom voľnom čase!
Teraz už je vám asi jasné, že ani na žiadnych ďalších hostí už zákonník práce nepamätá. Všetci vaši kamaráti, družičky a ďalší rodinní príslušníci si budú musieť poradiť sami. Ich prítomnosť na svadbe nie je skrátka žiadna nutnosť.
Na kedy je teda ideálne svadbu naplánovať?
Termín svadby je vždy to prvé, čo musíte mať premyslené, keď sa rozhodnete plánovať svadbu. Od toho sa odvíjajú všetky ďalšie služby, zapožičanie dekorácií na svadbu a podobne. Každý rok je najväčší dopyt po letných termínoch, v mesiacoch od júna do septembra, keď je najväčšia šanca na krásne počasie. Zároveň sú ale každý rok v kalendári dátumy, ktoré majú buď pekné číselné spojenia, alebo na ne nadväzujú sviatky. Tie vám môžu predĺžiť voľno buď pred, alebo po svadbe.
Na aké sviatky sa môžete každoročne spoľahnúť, ktoré sú zaujímavé na plánovanie svadby?
- 1. máj – Sviatok práce
- 8. máj – Deň víťazstva nad fašizmom
- 5. júl – Sviatok svätého Cyrila a Metoda
- 29. august – Výročie SNP
- september – Ďeň Ústavy SR
- 15. september – Sedembolestná Panna Mária
- 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu
Svadba v máji môže byť dobrou voľbou už kvôli dvom štátnym sviatkom!
Pokiaľ budú niektoré dni z týchto sviatkov vychádzať na piatok či pondelok, môžete si byť celkom istí, že v danom termíne bude svadieb rozhodne viac. Rovnako tak je veľmi populárny dátum 7. 7., a to každoročne, nehľadiac na deň v týždni. Sedmičky sú skrátka pre väčšinu ľudí šťastné číslo a začiatok letných prázdnin je každoročne spojený s dovolenkami a odpočinkom.
Už ste vybrali hudbu k oltáru? Ak sa nebojíte, máme pre vás niekoľko tipov!
Budete potrebovať voľno aj po svadbe?
Kto má voľno na svadbu, už teda máte vyriešené a viete, ako to pre všetkých zúčastnených funguje. Ako to ale urobiť s voľnom, či dovolenkou po svadbe?
Z vlastnej skúsenosti vám odporúčame si voľno po svadbe rozhodne naplánovať. Ideálne na celý týždeň, nech máte dostatok času všetko vstrebať, oddýchnuť si a užiť si všetky emócie, ktoré po svadbe rozhodne prídu. Aby to nebolo všetko také ružové, bude vás tiež čakať povinné koliesko po úradoch, ktoré musí po svadbe absolvovať každý. Aby ste s vybavovaním nestrávili večnosť, odporúčame sa na všetky úrady objednať vopred s aspoň mesačným predstihom.
Na svadbu máte voľno, ale výročie svadby sa samozrejme nepočíta!
Kedy inokedy máte nárok na voľno?
Aj keď sú našou hlavnou témou svadby a všetko okolo nich, je dobré budúcim novomanželom pripomenúť, kedy ešte inokedy môžete mať zákonný nárok na voľno zo zamestnania. Pravdepodobne raz budete riešiť všetky, niektoré s radosťou, iné sa smútkom.
Narodenie dieťaťa
A ako vznikne dieťa? No predsa po svadbe! To, že budúca mamička už v čase pôrodu nebude v zamestnaní, to je tak nejako jasné, ale budúci otec má zo zákona tiež nárok sa zo zamestnania uvoľniť a byť v deň narodenia svojho potomka prítomný v pôrodnici. Tu máte nárok deň voľna. Úplne správne by mala byť dovolenka poskytnutá len na presun do nemocnice, ale ak nemáte „šéfa kokota“, určite vás uvoľní na celý deň.
Úmrtie
Život nie je len o radostiach a nových prírastkoch. Bohužiaľ, aj umieranie k životu patrí. Aj keď v danej situácii to bude posledné, na čo budete myslieť, zákon na to pamätá. V prípade úmrtia rodinného príslušníka sa nárok na voľno líši podľa príbuzenského vzťahu zamestnanca k zosnulému. Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytuje na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa. V prípade, že sa zúčastňujete na pohrebe týchto osôb, máte nárok na ďalší deň pracovného voľna.
Na jeden deň voľna má zamestnanec nárok pri účasti na pohrebe rodiča a súrodenca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca. Ten príbuzný, ktorý obstaráva pohreb týchto osôb, má nárok na ďalší deň voľna. Na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, má pracovník nárok na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka, prarodiča jeho manžela alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti.
Sťahovanie do nového
Ak vás po svadbe čaká nové partnerské spolužitie, pravdepodobne budete musieť naskladať svoj život do škatúľ, časť z toho vyhodiť a čo zostane, preniesť do nového spoločného bývania. Ak sa sťahujete z čisto osobných dôvodov, máte nárok na 1 deň voľna, ale neplateného (platí na sťahovanie v tej istej obci). Pri sťahovaní do inej obce máte nárok na 2 dni neplateného voľna (týka sa zamestnanca s vlastným bytom či domom). Ak ide o sťahovanie kvôli práci, vzniká nárok na voľno s náhradou mzdy.
Sprievod k lekárovi
Na deň voľna máte nárok aj v prípade, že musíte s niekým blízkym navštíviť lekára. Najčastejšie ide o sprievod deťom, môže ale ísť aj o vašu drahú polovičku, prípadne o vašich rodičov. Toto voľno je povinný zamestnávateľ kompenzovať náhradou mzdy.