fbpx

Svadobný príhovor – vzor na jeho prípravu!

Veselé spomienky, dojemné príbehy, blahoželania novomanželom. Svadobné predslovy obsahujú vždy niečo osobného a mali by ostatným hosťom priniesť akýsi pohľad do života čerstvých novomanželov. Dá sa tiež povedať, že na svadobný príhovor sa väčšinou tešia na svadbe všetci okrem tých, ktorí ho majú predniesť. Univerzálny vzor na svadobný príhovor asi neexistuje, ale niektoré body by mal mať určite. Pozrite sa, ako postupovať, ak vás na svadbe čaká okrem zábavy aj rečnenie.

Kto má svadobný príhovor?

Ak ste budúca nevesta alebo ženích, mali by ste sa vopred spoločne dohodnúť, kto má na svadbe mať príhovor. Všeobecne platí, že príhovor mávajú rodičia, prípadne súrodenci novomanželov a potom svedkovia. Určite sa vyvarujte tomu, aby bolo prejavov priveľa. Nie je nič horšie, ako keď chce každý niečo povedať, ale väčšina sa za sebou iba opakuje.

Ak majú novomanželia svadbu v máji, môžete tiež premýšľať o tom, že „Máj je čas lásky“.

Svadobný príhovor nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Väčšina z nás nie je zvyknutá hovoriť pre širšiu skupinu ľudí, ktorí sú slávnostne oblečení, navyše často s mikrofónom a s očakávaním v očiach všetkých prítomných. Ak budete niekoho o príhovor žiadať, berte toto do úvahy. Musí to byť niekto, kto túto úlohu zvládne, ale hlavne prežije. Naopak, ak viete o niekom, kto je s mikrofónom ako ryba vo vode, dajte mu šancu vyniknúť.

Čo povedať a čomu sa naopak vyhnúť?

Každý, kto hovorí k širšiemu publiku, by mal vopred vedieť, čo chce povedať, jeho pripravený text by mal mať hlavu a pätu. Pokiaľ vám nenapadá, z akého konca so svadobným príhovorom začať a naopak, čomu sa vyhnúť, tak pre vás máme dve zásady. Nižšie pre vás máme tiež dve ukážky z jedného filmu, len v angličtine, ale prípadne si niečo môžete doplniť. V origináli ide o About Time, v slovenčine potom Lásky čas. Prvý príklad je pozitívny, druhý môže byť skôr varovaním.

YouTube video

Po prvé, povedzte hosťom niečo osobné, čo vás spája s nevestou či ženíchom. Nezáleží, či ide o vašu dcéru, syna či najlepšieho kamaráta. Nejaký vzťah k sebe máte vždy a určite aj veľa spoločných zážitkov. Môžete teda povedať, čo na tom druhom obdivujete, čím je pre vás osobnosťou a môžete dodať aj vtipný kontext voči vám samotným. Dobré je použiť zážitky z detstva či veľmi opatrne zážitky z dospievania.

Po druhé, vyhnite sa všetkému, čo je akokoľvek späté s bývalými partnermi. Taktiež nespomínajte príbehy, ktoré môžu byť komukoľvek na svadbe nepríjemné z akéhokoľvek dôvodu. Ak hovoríte k publiku, je vždy dôležité vedieť, kto v publiku je. Ak si nie ste istí tým, či hostia váš príhovor zvládnu, určite voľte opatrnejší variant.

YouTube video

Svadobný príhovor – vzor osnovy:

Žiadne hovorené slovo nemusí a ani by nemalo mať striktnú štruktúru a osnovu. Ak ale nie ste rodeným rečníkom, držte sa týchto piatich bodov, ktoré vám svadobný príhovor a jeho prípravu značne uľahčia:

  1. Oslovenie
  2. Uvítanie
  3. Osobný príbeh
  4. Gratulácie a blahoželania novomanželom
  5. Poďakovanie, odovzdanie slova

Rozoberať do detailu jednotlivé body nemá zmysel. Variantov, kedy a kde môžu byť použité, je veľa, ale všeobecne časti platia pre všetky príhovory rovnako.

Najprv by ste mali osloviť svoje publikum, teda všetkých ku komu budete hovoriť od tých najvýznamnejších po menej významných. Patrí sa tiež poďakovať za možnosť povedať pár slov, ale aj za to, že môžete byť prítomný na danej svadbe. Nasleduje osobná časť, kde je to čisto na vás, záver sa bude opäť poväčšine zhodovať s inými príhovormi. Popriať novomanželom všetko najlepšie a poďakovať sa za to, že vám venovali pozornosť.

V svadobnom prejave môžete použiť aj niekoľko otázok pre novomanželov.

Od nášho vzoru svadobného príhovoru je, samozrejme, možné sa akokoľvek odchýliť. Záleží na tom, čo si presne trúfnete. Buďte ale pripravení aj na drobné zmeny v príhovore, napríklad ak budete hovoriť ako tretí a dvaja predchádzajúci rečníci už dvakrát hostí privítali na svadbe, tretíkrát už to počuť nemusia. Rovnako tak môžete reagovať aj na nejaké hlášky, ktoré sú priamo spojené s danou svadbou.

Ako príhovor zvládnuť?

A ako vlastne horor v podobe svadobného príhovoru zvládnuť? Pomôžte si záchytnými bodmi. Ak sa bojíte, že budete mať okno, pokojne si príhovor vytlačte. Nie ste profík a nikto vás za to nebude kárať. Každý svadobný príhovor si vyžaduje vzor, tak prečo ho nemať so sebou.

Ako svedok nemáte nárok na voľno na svadbu, preto si musíte svoj prejav pripraviť vopred!

Hlavné body, ktoré chcete povedať, si zvýraznite alebo si ich zapamätajte. Ak viete, čo chcete hosťom povedať, vždy to dokážete povedať vlastnými slovami. Či viac, či menej kostrbato, ale dokážete. Trápi vás tréma? Nájdite si v publiku niekoho, koho poznáte a kto vás má rád. Ak vypadnete z konceptu, očný kontakt vás vždy psychicky podporí. Ak nechcete vidieť výrazy ostatných hostí, pozerajte sa akoby cez ne do diaľky. Navodíte tým pocit, že udržujete očný kontakt, ale zároveň zostanete v pokoji.