Na prvý pohľad sa priebeh svadobného obradu môže zdať ako jasná vec. Pri plánovaní svadby je však dôležité zamerať sa na všetky detaily, aby všetko mohlo prebehnúť hladko a podľa vašich predstáv. Práve preto sa hodí poznať svadobný obrad krok po kroku. Vďaka tomu budete vedieť presne, čo vás čaká. To vám uľahčí prípravu na svoj veľký deň.
Náležitosti pred obradom
Mnoho potrebných formalít treba zariadiť ešte pred začiatkom samotného svadobného obradu.
Doklady
- Jednou z tých najdôležitejších vecí je odovzdanie dokladov, konkrétne občianskych preukazov nevesty, ženícha a oboch svedkov.
- V niektorých prípadoch si od vás matrikár či matrikárka doklady vyžiadajú sami, a tak nemusíte na to myslieť.
- Avšak rozhodne to nie je pravidlom, preto na to nezabudnite.
- Doklady môže matrikárovi doniesť jeden zo svedkov či niektorá z družičiek.
- Pred samotnou svadbou sa vždy uistite, že všetky potrebné občianske preukazy sú platné a dajte pozor, aby ho nikto z týchto štyroch ľudí nezabudol.
Bez občianskych preukazov sa totiž svadobný obrad nemôže uskutočniť.

Snubné prstene
Ďalšou nevyhnutnosťou sú snubné prstene. Ak máte niekoho, kto ich ponesie k oltáru, nemusíte sa o ne starať. Avšak pokiaľ toto pre vás nie je vhodné riešenie, je potrebné, aby ste snubné prstene odovzdali aj matrikárovi či matrikárke, ktorí ich potom pripravia na vhodné miesto.
Pred začiatkom obradu potom už len stačí zhromaždiť hostí na dané miesto. Je dobré organizovať ich usadenie pod taktovkou jedného človeka, ktorý sa tejto náležitosti zodpovedne ujme.
Náš tip: Vyhraďte si dostatok času, aby si všetci hostia stihli nájsť svoje miesto a nemuseli sa narýchlo niekde stláčať. Nezabudnite, že prvé rady sú vyhradené pre rodinných príslušníkov nevesty a ženícha.

Priebeh svadobného obradu
Len čo je vybavené všetko potrebné na začiatok svadobného obradu, môže sa pristúpiť k tomu najdôležitejšiemu pre tento deň. Vopred nemožno presne povedať, koľko času svadobný obrad zaberie. Pri bežnom civilnom sobáši to často býva maximálne do hodiny od začiatku obradu. Všetko je však značne individuálne, pretože jednotlivé časti obradu sa pre každý pár môžu líšiť.
Zatiaľ čo niektorí teda svadobnému obradu venujú desiatky minút, pri skromných svadbách sa tento čas môže skrátiť pokojne na štvrť hodiny. Najdôležitejšie však je, aby ste si tento čas užili, nie to, ako dlho obrad vo výsledku bude trvať.
Cirkevné sobáše v kostole často trvajú o niečo dlhšie, odhadom ide o 1,5 hodiny.
Priebeh svadobného obradu sa skladá z niekoľkých dôležitých bodov.
- Samotný štart obradu je dobré ohlásiť hudbou, aby ste získali pozornosť svadobčanov a nikomu neunikol začiatok.
- Poradie prichádzajúcich hostí môže byť trochu zložité určiť, a to najmä, ak rodičia snúbencov nie sú spolu a majú iných partnerov. Na pravidlá klasického poradia prichádzajúcich sa však pozrieme neskôr.
- Len čo sú snúbenci, svedkovia a družičky pripravení pri oltári, slovo dostáva oddávajúci.
- Matrikárka predstaví oddávajúcemu nevestu so ženíchom a svedkami.
- Potom prichádza na rad svadobná reč oddávajúceho. Tá je zakončená tradičnou otázkou, či snúbenci so svadbou súhlasia. Len čo obaja odpovedia áno, manželstvo je vyhlásené za právoplatne uzavreté.
- Popritom, samozrejme, nesmie chýbať ani výmena už spomínaných snubných prsteňov. Potom už len stačí potvrdiť vznik manželstva prvým manželským bozkom.
Nutné podpisy
Kvôli úplnosti je ešte potrebné, aby aj svedkovia podpísali protokol o uzavretí manželstva. Prvým je ženích, nasleduje podpis nevesty, potom sa podpíše svedok ženícha a svedok nevesty. Chýbať nesmie ani podpis oddávajúceho a matrikára. Ak žena prevzala priezvisko svojho manžela, podpisuje sa svojím novým priezviskom a následne aj rodným.
Hneď ako sú splnené tieto náležitosti, v podstate môžete prejsť k oslavám. Nasleduje totiž novomanželský prípitok, po ktorom prichádza čas na gratulácie. Pri odchode z obradu sa väčšinou tvorí takzvaný špalier. Ten je sprevádzaný radom tradícií, ktoré majú novomanželom zaistiť šťastné manželstvo. Pravidlá špaliera môžu byť rôzne, preto túto tému preberieme bližšie ešte neskôr.
Poradie svadobčanov
Ak obaja snúbenci majú úplnú rodinu, potom je poradie prichádzajúcich pomerne jednoduché.
- Ako prvý do obradnej siene vstupuje ženích za sprievodu svojej matky, ktorá je po jeho pravici. Len čo dovedie ženícha k oltáru, mamička sa usadí na pripravené miesto v prvom rade.
- Nasleduje príchod otca ženícha s mamičkou nevesty, ktorí sa tiež usadia do prvého radu.
- Po nich prichádzajú obaja svedkovia, pričom každý z nich sa postaví na jednu stranu – ženíchov svedok vľavo, nevestin svedok vpravo. Ak ste niekoho poverili nesením svadobných prsteňov, prichádza jeho chvíľa. Prstene odloží na pripravené miesto a môže sa ísť aj on posadiť.
- Príchod družičiek môže nastať pred nevestou alebo naopak, po nej. Družičky môžu vyraziť pred nevestou, pokiaľ rozhadzujú okvetné lístky. V niektorých prípadoch však prichádzajú družičky až po neveste, a to v prípade, že treba niesť jej vlečku či závoj. Družičky by mali byť blízko snúbencov, teda na podobnom mieste ako svedkovia.
Nepodceňujte, ani ozvučenie obradu. Veď predsa bolo by na škodu, keby Vaši hostia nepočuli sladké slová oddávajúcich. Vaši hostia prišli kvôli Vám, tak im doprajte aj v tejto časti svadby dokonalý zážitok.
A ako sa hovorí, to najlepšie nakoniec. V závere prichádza nevesta za sprievodu svojho otca. Ten ju privedie k ženíchovi a potom sa usadí na svoje miesto. Takto je všetko pripravené a môže sa začať so svadobným obradom.
Ak máte v rodine zložitejšie vzťahy, možno nebude možné príchod usporiadať podľa týchto pravidiel. V takom prípade treba trochu improvizovať a vytvoriť iné dvojice.
V konečnom dôsledku záleží iba na neveste a ženíchovi, kým sa nechajú odviesť k oltáru.
Svadobná reč
Svadobná reč oddávajúceho je pre niekoho veľkou témou, zatiaľ čo iní ho tak neriešia. Ponúkajú sa totiž dve možnosti.
Spomeniete vo svojom svadobnom prejave, ako prebiehala vaša žiadosť o ruku?
- Oddávajúci má pripravenú svoju svadobnú reč, ktorá je rokmi preverená. Veľakrát ide o známe frázy, ktoré každý z nás už niekedy počul. Rozhodne tak neurobíte chybu, pokiaľ príhovor necháte úplne na oddávajúcom.
- Druhou možnosťou však je, že si pripravíte vlastnú svadobnú reč pre oddávajúceho. Získate tak osobitú reč presne pre vás. Mnoho snúbencov sa však pre túto možnosť nerozhodne a vloží svoju dôveru do schopností oddávajúceho. Ten má totiž predsa len mnoho skúseností.
Sľuby snúbencov
Moment, keď máte voľnú ruku s kreativitou, nastáva pri svadobných sľuboch. Má ísť o romantickú vložku, pri ktorej si budúci manželia vyznávajú lásku a prípadne zaradia aj nenápadný vtip. Ženích aj nevesta si svoj sľub pripravujú vopred a až do obradu ho držia v tajnosti. Aby práve v momente svadobného obradu mohli toho druhého očariť a potvrdiť si svoju lásku. A to o niečo originálnejším spôsobom ako s jednoduchým „áno“.
Avšak aj tento súhlas so sobášom je veľmi dôležitý. Páni často so svojou humornou povahou na oko váhajú a rozmýšľajú. Rozhodne však nie je dobrý nápad odpovedať oddávajúcemu „nie“ na otázku, či si berie prítomnú slečnu.
Hoci je to myslené ako vtip, týmto slovom dochádza k ukončeniu celého obradu a manželstvo tak nevznikne.
Gratulácie po obrade
Len čo úspešne zvládnete sľuby snúbencov, výmenu svadobných prstienkov aj prvý manželský bozk, celý proces sa pomaly blíži ku koncu. Po podpísaní protokolu a prípitku prichádzajú na rad gratulácie. Ide o formálnu bodku za celým obradom. Gratuláciu vždy najprv prijíma nevesta a po nej ženích. Prvé gratulácie sú od oddávajúceho a matrikárky, pričom potom sa môžu postupne pridať aj ostatní hostia.
Svadobný špalier
Svadobný špalier je skvelým spôsobom, ako opustiť obradnú sieň a šťastne vkročiť do manželstva. Hostia utvoria dva rady lemujúce cestu, ktorou potom prejdú novomanželia. Účelom špaliera je obrazne zaistiť neveste so ženíchom úspech a pohodu. Pri prechode špalierom väčšinou nechýba ani zvyk, pri ktorom sa na novomanželov hádže ryža.
Náš tip: V niektorých prípadoch sú namiesto ryže volené lupienky kvetov, konfety či bubliny z bublifuku – ich výhodou je, že neurobia taký neporiadok.
Ide o jedinečnú zábavu a milý zážitok, ktorý má však aj svoju symboliku. Má predstavovať hojnosť, plodnosť a bohatstvo. Je však dobré vopred sa uistiť, či na mieste konania obradu je možné túto tradíciu uskutočniť. Niekde totiž môže byť úplný zákaz hádzania, prípadne obmedzenie sa nebude týkať ryže či obilia, ktoré prírode neuškodia tak, ako prípadné konfety, ktoré treba upratať.
Na obrade by nemala chýbať ani svadobná brána!
Svadobný obrad – záver
Hneď ako novomanželia prejdú špalierom, prichádza čas na ďalšiu časť svadobného dňa. Tou býva, samozrejme, svadobná hostina. Prv než sa však vydáte na hostinu, je dobré usporiadať aspoň krátke spoločné fotenie. Práve v tejto chvíli totiž máte najväčšiu šancu na vytvorenie spoločnej fotografie, kde budú všetci hostia.
Samozrejme, môžete si vyhradiť aj chvíľku na fotenie menších skupiniek, to už záleží iba na vás. Svadobný obrad nie je taký jednoduchý, ako by sa mohlo zdať. Preto je dôležitá dôkladná príprava, aby ste v priebehu konania obradu nemuseli na poslednú chvíľu riešiť rôzne detaily. Vďaka tomu bude všetko prebiehať hladko, a tak si môžete celú udalosť užiť presne podľa svojich predstáv.