fbpx

Svadobný fotograf? Vyberajte starostlivo a múdro

Fotografia nevesty, fotografia ženícha, s rodičmi, skupinová fotografia, snímky, detaily atď. Svadba vždy ubehne rýchlo a toľko detailov, ktoré objavíte až potom, vám zo svadobných fotografií zostane spomienkou na celý život. Aj v dnešnej digitálnej dobe plnej vysokokvalitných fotoaparátov v mobilných telefónoch sa oplatí venovať čas hľadaniu dokonalého svadobného fotografa. Keď si prezriete fotografie a skúsený svadobný fotograf zachytí atmosféru a emócie na fotografiách, oceníte vynaložené úsilie.

Vyhľadávajte v dostatočnom predstihu

Nie každý chce mať na svojej svadbe kúzelníka, ale s fotografom je to presne naopak. Preto by ste mali začať hľadať fotografa hneď, ako budete vedieť dátum a miesto svadby. Ak máte svadobný deň v období od júna do septembra, ponáhľajte sa dvakrát viac, pretože v týchto mesiacoch je počet svadieb najvyšší a fotografi majú jednoducho obmedzenú kapacitu. Nezriedka sa stáva, že sú rezervované až na dva roky dopredu. Rovnakú starostlivosť venujte aj hudobnému sprievodu, kaderníkom, vizážistom a podobne.

Ako si vybrať

Najlepším nástrojom na výber fotografa je samozrejme odporúčanie alebo recenzia, ale nebojte sa dať šancu aj novým fotografom. Nájdite si ich portfólio fotografií a vyberte si ich výlučne na základe toho, ako sa vám páči ich prevedenie. To, čo jeden človek považuje za vkusné, iný nemusí, ale aj fotograf musí niekedy fotografovať svojich klientov tak, ako chcú. Takže ak sa vám napríklad nepáči, ako pár na fotografii pózuje, ale kvalita fotografie je dobrá, nenechajte sa odradiť. Rozhodujúcim prvkom je aj cena a ani svadobný fotograf, ktorý si účtuje vysokú cenu, nemusí potvrdzovať pravidlo, že vysoká cena = vysoká kvalita.

Tip: Prečítajte si nášho kompletného sprievodcu výberom svadobného fotografa.

Čo sa bude fotografovať?

Kvalitný fotograf by sa mal v prvom rade zaujímať o vašu svadbu. Určite by sa vás mal opýtať, na akom mieste sa bude svadba konať, v akom čase, aké fotografie chcete urobiť a podobne. Ak chcete mať zo svadby krásne fotografie krajiny, mali by ste sa pripraviť na to, že ich budete fotografovať ideálne popoludní, keď je slnko už nižšie na obzore. Fotograf by mal s vami stráviť celý deň a zároveň bude svedkom vašich emócií. Preto si vyberte niekoho, kto vám bude sympatický a príjemný, aby ste nemuseli byť celý deň nervózni.

Ak chcete pekné nočné fotografie, nezabudnite na to fotografa pripraviť. Fotografovanie svetiel je pravdepodobne najťažšia vec na svadbe, pozrite si našu galériu a inšpirujte sa. A častým motívom na svadbe je prítomnosť prskaviek!

Po zotmení preč

Príprava nevesty, príprava ženícha, obrad, recepcia, popoludňajšia zábava. Tieto časti dňa by mal váš fotograf určite riadne zdokumentovať. To, o čom ešte všetci musia diskutovať a premýšľať, je večerná zábava. S pribúdajúcim alkoholom hanba opadá, preto je niekedy lepšie nechať si večernú zábavu pred objektívom skrytú.

Váš svadobný fotograf bude vaším tieňom počas celého dňa, na ktorý nikdy nechcete zabudnúť. Prajeme vám veľa šťastia pri výbere!