fbpx

Svadobné šaty: Ako ich správne vybrať?

Nevesta často sníva o svojom svadobnom dni dlho predtým, ako svadobné plánovanie nadobudne reálnu podobu. Jedným z dôležitých prvkov je samozrejme výber svadobných šiat. Ak máte konkrétnu predstavu o tom, ako by mali vaše šaty vyzerať, stačí, ak sa budete riadiť svojimi snami. Ako si však vybrať, ak ešte nemáte jasno v tom, aké by mali byť vaše svadobné šaty?

Inšpirácia

Predtým, ako sa vyberiete do svadobného salónu alebo obchodu, je dobré zistiť, aké šaty sú vlastne v ponuke. Množstvo inšpirácie nájdete na internete. Pozrite si teda rôzne fotografie, ktoré vám môžu poskytnúť určitú predstavu o tom, aké šaty si môžete vybrať. Samozrejme, konkrétne kúsky sa môžu líšiť, ale je dobré nájsť inšpiráciu, ktorej sa môžete držať. Alebo sa vám možno podarí získať jedinečný kúsok, ktorý vás zaujme bez toho, aby ste ho predtým videli.

Ak však nemáte predstavu o tom, ako by svadobné šaty mohli vyzerať, je dobré mať vopred aspoň predstavu o tom, do čoho idete.

Ako si vybrať svadobné šaty na prenájom

Bežnou voľbou je požičať si svadobné šaty. Je veľmi pravdepodobné, že ho nepoužijete inokedy ako v deň svadby. Preto nemusí byť pre niektorých ľudí dobrou investíciou. Ak si chcete požičať šaty, vyhľadajte niekoľko rôznych požičovní vo vašom okolí. S vyskúšaním šiat neotáľajte, pretože počas svadobnej sezóny sú jednotlivé modely rýchlo obsadené.

Na boho svadbu sa určite hodia jednoduché biele šaty!

Skôr než sa dostaneme k tipom, ktoré vám pomôžu nájsť tie správne šaty, je dôležité spomenúť jednu vec. Vo svadobných šatách by ste sa ako nevesta mali vždy cítiť pohodlne a sami sebou. Preto sa snažte nájsť kúsok, ktorý sa hodí k vášmu štýlu. To je najdôležitejšie. Ak sa v šatách cítite pohodlne, budú na vás vyzerať jednoducho skvele a počas svadobného dňa vás nebude rozptyľovať nepohodlné oblečenie.

Farba šiat

Samozrejme, biele šaty zostávajú klasikou. Obľúbené sú však aj iné farby. Ak zostaneme pri jemných odtieňoch, sú to napríklad krémové alebo šampanské farby. Sú blízke bielej farbe a ich výhodou je, že pristanú prakticky každej žene. Svadobné šaty v odvážnejších farbách však v tomto období nie sú výnimkou.

Modré šaty

To však do veľkej miery závisí od osobných preferencií. Ak vás však láka niektorá z iných farieb, nebojte sa vybrať si takéto šaty. Nevesty sa na svadbách objavujú napríklad aj v lososových, svetlomodrých alebo bordových šatách. Možností je veľa – záleží len na vás, či sa rozhodnete pre klasické biele šaty, alebo si vyberiete niečo extravagantnejšie.

Levanduľa je tiež bežnou dekoráciou na svadbách. Ak sa vám páči, nezabudnite na fialové doplnky!

Strih

Je dobré zvoliť si strih šiat podľa postavy. Niektoré strihy totiž nemusia sedieť každej postave, preto sa snažte nájsť ten správny štýl pre vašu siluetu. Zvýrazníte tak svoje krivky a prípadne zakryjete niektoré nedokonalosti.

  • Existuje mnoho štýlov, jedným z najobľúbenejších je takzvaný strih v tvare písmena A. Je vhodný pre všetky typy postáv a ponúka jednoduchosť a eleganciu.
  • Ak chcete niečo výraznejšie, vyberte si plesové šaty s naberanou sukňou, ktoré zaujmú na prvý pohľad.
  • Trochu odlišný strih je známy ako morská panna. Objíma postavu a zvýrazňuje ženské tvary. Vyzerá elegantne, a preto je obľúbenou voľbou.
  • Ak hľadáte pomerne nevýraznú klasiku, potom si zamilujete svadobné šaty splývavého strihu. Nemá veľa výrazných prvkov, a preto je univerzálnou voľbou.
Zapínanie šiat

Pri výbere strihu je dobré zvážiť aj dĺžku šiat, ale zvyčajne si nevesta vyberie šaty s dĺžkou po zem. Rozhodne to však nie je pravidlo, môžete si vybrať aj kratšie šaty. Dĺžka nad členky označovaná ako čajová je tiež možnosťou. Okrem toho nezabudnite na rukávy – niektoré šaty sú úplne bez rukávov, ale môžete nájsť aj modely s decentnými ramienkami, krátkymi rukávmi, prípadne zvoliť dlhé rukávy. Ak si vyberiete správny strih, prakticky už viete, ako si vybrať svadobné šaty, aby bolo všetko dokonalé.

Môžu byť vyrobené z čipky, ktorá pôsobí ako nenápadný elegantný doplnok k šatám a neruší ich konečný vzhľad.

Zdobenie

Strih je dôležitým parametrom svadobných šiat, ale konečný vzhľad vytvárajú skôr rôzne ozdoby. Môžu to byť rôzne skladané čipky, rôzne látky alebo drobné korálky a iné ozdoby. Medzi ďalšie príslušenstvo patrí napríklad vlak. Všetky tieto zdanlivé maličkosti vám pri výbere šiat pomôžu najviac.

zdobenie šiat

Náš tip: Je dobré držať sa štýlu svadby – podľa toho si vyberajte decentné alebo extravagantné šaty v určitom štýle.

Šaty na mieru

Ak sa chcete cítiť ako princezná, nechajte si ušiť šaty na mieru. Bude vyzerať presne podľa vašich predstáv a navyše poskytne jedinečné pohodlie. Nebudete mať problém stráviť v ňom celý svadobný deň. Majte však na pamäti, že ak si chcete nechať vyrobiť originálne šaty, musíte s tým začať podstatne skôr ako s prenájmom šiat. Preto neváhajte a vyhľadajte šikovnú krajčírku, ktorá splní všetky vaše požiadavky.

Výber látky

Výber látky je možno dôležitejší, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pri šatách na mieru máte výhodu, že si môžete vybrať materiály podľa svojich predstáv. Samozrejme, je to možné aj pri požičiavaní šiat, ale výber nebude taký široký, pretože je ťažké vybrať vhodný štýl šiat, ktorý je zároveň vyrobený z látky, ktorú chcete.

požičovňa šiat

Na výber sú rôzne látky a vy si samozrejme môžete vybrať podľa toho, čo vám vyhovuje, ale myslite aj na praktickú stránku. V lete nebudú ťažké, priedušné šaty tou správnou voľbou, zatiaľ čo v zime oceníte hrubšie materiály. Najobľúbenejšia voľba výberu svadobných šiat je:

  • Satén,
  • šifón,
  • taft,
  • čipky.

Ak si však neviete vybrať svadobné šaty, nechajte si poradiť od krajčírky, ktorá nájde najlepšie riešenie.

Výber svadobných šiat na mieru

Ak si šaty nechávate šiť sami, máte pomerne voľnú ruku. Nie je potrebné hľadať správnu veľkosť šiat, robiť zložité úpravy a podobne. Všetko bude prispôsobené presne podľa vašich požiadaviek. Takže si môžete nechať ušiť šaty snov, ktoré ste vždy chceli. Vytvorte si vlastný návrh, poraďte sa so šičkou alebo sa inšpirujte šatami z aktuálnej módy. Kreativite sa medze nekladú, dôležitá je vaša spokojnosť.

Náš tip: Svadobná kvízová otázka – kto si dlhšie vyberal šaty na svadbu?

Miesto konania svadby

Výber svadobných šiat je ovplyvnený viacerými faktormi. Jedným z nich je levné miesto svadby. Zatiaľ čo do kostola sú vhodné dlhé, decentné šaty, na iné miesta sa možno zdráhate obliecť si výraznejšie šaty, napríklad s výstrihom alebo výstrihom na chrbte. Na druhej strane, na svadbu pod holým nebom nie sú dlhé šaty s vlečkou veľmi vhodné. Preto vždy berte do úvahy miesto svadby. Môžete si ušetriť veľa problémov.

Rozpočet

Bohužiaľ, výber svadobných šiat nie je len o našich predstavách a snoch. Dôležitým faktorom je aj cena. Je dobré si vopred určiť, akú maximálnu cenu chcete do svadobných šiat investovať. To by malo zahŕňať aj ďalšie doplnky – topánky, šperky, prípadne rukavice a podobne. Pri výbere je dobré vyskúšať si len šaty, ktoré nie sú mnohokrát nad vaše finančné možnosti. Možno sa zamilujete do šiat, ktoré sú nad vaše finančné možnosti. Preto si vyskúšajte kúsky, ktoré si môžete dovoliť.

Vysoká cena rozhodne nie je pravidlom pre krásne a pohodlné šaty.

Výber svadobných šiat si vyžaduje čas, preto s ním začnite v dostatočnom predstihu. Ak sa rozhodnete unáhlene, neskôr to môžete ľutovať. Dajte si preto dostatok času na vyskúšanie rôznych šiat. Vezmite si so sebou do salónu poradcu – matku alebo kamarátku. Nezabudnite však, že posledné slovo máte vy! Čím viac ľudí sa opýtate na ich názor, tým je pravdepodobnejšie, že si nakoniec vôbec nevyberiete. Zamerajte sa preto na svoje pohodlie a štýl.