fbpx

Svadobné oznámenie po svadbe: Ako ich poslať?

V drvivej väčšine svadieb je to presne naopak. Najprv príde svadobné oznámenie poštou, elektronicky alebo inak, že sa budete brať. Kedy, kde a samozrejme kto. Je to však jediná možnosť? Čo ak máte všetko premyslené v hlave a „štandardný“ postup vám nefunguje? Potom to jednoducho urobte inak! Aj napriek tomu nebudete po svadbe posielať svadobné pozvánky ako prví, ale môže vám to byť jedno.

Kedy je dobrý nápad posvadobné oznámenie?

Niekedy to jednoducho inak nejde. Ak napríklad dostanete skvelý nápad počas dovolenky v najznámejšom kasínovom meste na svete, v Las Vegas, a jednoducho sa to stane. Skôr než sa nazdáte, ste zrazu manželia. Ako Rachel a Ross. V takomto prípade jednoducho nebudete mať čas poslať oznámenie v inom čase, takže to musíte urobiť dodatočne.

Každý vie, ako vyzerá klasické svadobné oznámenie. Vždy vám povie, kto sa žení, ale aj to, kde a kedy.

svadobné oznámenie

Ale vážnejšie. Svadobné oznámenia po svadbe sú presne tou vecou, ktorá sa hodí, keď chcete mať obrad len vy dvaja, v pokoji a najčastejšie niekde ďaleko. Skrátka bez hostí. Mnohokrát ani vaši priatelia netušia, že nejdete len na bežnú dovolenku, ale že sa vrátite ako manželia. To každého prekvapí.

To, či oznámenie považujete len za prostriedok oznámenia vášho nového stavu, alebo je to aj pozvánka na akúsi svadobnú afterparty, necháme na vás. Ale uvidíte, že niektorí budú aspoň žiadať oslavu! Čomu sa však nevyhnete, je zmena dokumentov po svadbe.

Ak je to aj váš prípad a chcete prekvapiť svoje okolie svadbou, určite sa vám to podarí. Oznámenie má najčastejšie aj funkciu pozvánky na svadbu, čo je v tomto prípade nemožné. Môžete z nej však urobiť pozvánku na večierok, kde môžete túto novú skutočnosť aspoň osláviť so svojimi hosťami.

Kto by ho mal dostať?

V tomto prípade môže byť dilema podstatne jednoduchšia, ako keď sa oznámenie posiela pred svadbou. Skrátka, nemusíte toľko špekulovať o tom, komu ju chcete poslať a komu nie. Podľa nášho názoru by mali oznámenie po svadbe dostať vaši najbližší. Určite rodičia, starí rodičia, najlepší priatelia. Zvyšok je len na vás. Ak nie ste v dnešnej dobe výnimka a nemáte sociálne médiá, tak sa to aj tak veľmi rýchlo roznesie.

Ďalšou veľkou výhodou je, že po svadbe už nemusíte očakávať odpoveď od príjemcov oznámenia, či sa jej zúčastnia. Každý, kto niekedy organizoval vlastnú svadbu, vám povie, že aj keď ide o priateľov a známych, len málo ľudí sa vám automaticky ozve tak, ako sa to žiada v pozvánke.

RSVP – Répondez s’il vous plaît – ak vidíte túto skratku na pozvánke, odosielateľ vás doslova žiada o jednu vec – „prosím odpovedzte“.

Ako by malo vyzerať oznámenie po svadbe?

Aký je najčastejší rozdiel? No predovšetkým v používaní fotografií a minulého času. Svadobné oznámenie po svadbe má tú výhodu, že ste už zosobášení, všetko je pokojné, viete, ako to prebiehalo, a pravdepodobne na to máte aj nejaké fotografické spomienky. To sa dá ľahko zostaviť, však? Skrátka to len oznámite, vyberiete najlepšiu svadobnú fotografiu, môžete pridať pár riadkov o tom, ako sa vám to páčilo, čo ste zažili a podobne. Potom ju stačí vytlačiť, vložiť do obálky a odoslať.

Častým dôvodom zámeny poradia svadby oproti oznámeniu býva sobáš medzi ľuďmi z dvoch rôznych častí sveta. Ak majú novomanželia pozvať rodinných príslušníkov a priateľov a delia ich tisíce kilometrov, je to vždy riskantné. Najčastejším kompromisom je potom svadba len so svedkami a následná oslava v mieste, odkiaľ každý z novomanželov pochádza.

Prečo ho vôbec posielať?

Má to vôbec zmysel? Pre niektorých áno, pre iných nie. Niektorých poteší na krátky okamih a iných na dlhý čas. Je to ako pohľadnica z dovolenky. Je to vždy príjemné, najmä v tomto elektronickom veku, a pre rodičov a starých rodičov dvojnásobne.

Vžite sa aj vy trochu do ich kože. Určite vám pripomenú, že za ich mladých čias „sa to tak nerobilo“ a svadba bola presne taká, aká mala byť. Podľa nich. A keďže ich rodičia majú vždy pravdu, jednoducho im to nemôžete vyhovoriť. Tak im aspoň urobte radosť tým, že im po svadbe aj tak pripravíte svadobné oznámenie. Urobí im to radosť.

Tajná svadba

Kedy poslať?

Ideálne hneď po návrate zo svadby alebo čo najskôr. Neváhajte a urobte to online, bude vám doručená offline. Nie je nič staršie ako včerajšie správy a určite sa vám bude hodiť, ak tieto informácie odovzdáte všetkým naraz. Ušetríte si nekonečné vysvetľovanie, prečo ste urobili to a to, a možno to vysvetlíte všetkým naraz.

Tlač svadobného oznámenia po svadbe určite nie je taká „potrebná“ ako pri pozývaní hostí na budúcu svadbu. Takže to môže byť jedna z ďalších položiek, na ktorých sa dá pri plánovaní svadby ušetriť.

Najväčšie výhody tajnej svadby?

Pri plánovaní svadby je najdôležitejší charakter nevesty a manžela a to, ako chcú, aby ich svadba vyzerala. Ak ste práve vo fáze plánovania svadby, určite ste sa stretli s tým, že táto udalosť je spojená s rôznymi ústupkami a kompromismi. Chcete vyhovieť rodičom, priateľom, usadiť hostí tak, aby to vyhovovalo všetkým a podobne. Ale niekedy to jednoducho nejde.

Ak sa nechcete zaoberať týmito vecami a chcete, aby všetko bolo podľa vašich predstáv, tajná svadba je ideálna záležitosť. Možno sa vaši rodičia budú hnevať, možno vás priatelia nazvú sebeckými, ale je to vaše rozhodnutie, ako bude vaše manželstvo vyzerať.