fbpx

Svadobné kvety: kde všade sú a ako ich prispôsobiť?

Azda žiadna budúca nevesta na svete si nevie predstaviť vlastnú svadbu bez kvetov. Jednoducho patria k svadobnému dňu, či už vo forme kvetinovej výzdoby alebo svadobnej kytice pre samotnú nevestu. Svadobné kvety dokážu dokonale podčiarknuť slávnostný charakter tejto jedinečnej udalosti, ich prirodzená krása dodá celej udalosti špecifický pôvab, šarm a nádych skutočnej romantiky.

Poďme sa spoločne pozrieť na to, kde možno nájsť kvety na svadbe.

Svadobné kytice pre nevestu

Ani v zhonu svadobných príprav na ňu nemôžete zabudnúť, pretože žiadna nevesta sa nezaobíde bez svadobnej kytice.

Dobre zvolená kytica môže vkusne podčiarknuť krásu svadobných šiat a samotnej nevesty; mnohé ženy si po svadbe svoje kytice sušia a nechávajú si ich ako milú spomienku na svoj svadobný deň. Je to aj jedna z najznámejších svadobných tradícií – hod kyticou (v súčasnosti sa na tento účel niekedy používa menšia „kópia“ nevestinej kytice, práve preto, aby sa originál zachoval ako pamiatka).

Svadobná kytica pre nevestu

Výber kytice pre nevestu ovplyvňuje mnoho rôznych faktorov. Závisí to napríklad od charakteru samotnej svadby, postavy nevesty, štýlu jej šiat a zvoleného účesu alebo dokonca od ročného obdobia. Kytica môže pozostávať len z jedného druhu kvetu, ale môže byť aj pestrá a farebná (pozor, aby ste to nepreháňali) alebo zladená v dvoch či troch farbách. Môže byť tradičná, romantická, neobvyklá alebo dokonca extravagantná, jednoducho – fantázii sa medze nekladú.

Obľúbené sú svadobné kytice pevne zviazané v okrúhlom tvare, ktoré sa ľahko držia v ruke a ľahko sa s nimi manipuluje. Druhou najčastejšou väzbou je previsnutá kytica, ktorá vyzerá veľmi elegantne a hodí sa najmä na honosnejší typ svadby. Môže tvoriť tvar kvapky alebo byť dlhý previsnutý, ale tento typ väzby je vo všeobecnosti drahší, pretože jeho výroba je zložitejšia.

Medzi tradičné svadobné kvety patrí, samozrejme, nadčasová ruža. Obľúbené sú aj ľalie, gerbery, kaly, frézie, tulipány, orchidey alebo pivonky. V posledných rokoch sú obľúbené aj lúčne kvety a jemná fialová levanduľa.

Kytice pre matky a družičky

Hoci je nevestina kytica samozrejme najkrajšia a najbohatšia, zvyčajne nie je na svadbe jediná. Nesmieme zabudnúť na kytice pre matky (niekedy aj pre staré mamy), družičky a prípadne aj pre družičky (ak ich nevesta má).

Svadobné kvety pre družičky

Hoci neexistuje žiadne pravidlo, ako by takéto kytice mali vyzerať, najčastejšie ide o zmenšenú verziu svadobnej kytice nevesty. Líšia sa veľkosťou a nie sú také zdobené, ale často sa skladajú z rovnakých druhov kvetov a majú rovnaký odtieň stuhy, aby pekne ladili.

Korzety pre ženícha a ostatných svadobných hostí

Možno ste sa s týmto pojmom ešte nestretli alebo si nie ste istí, čo si pod ním presne predstaviť. Korsáž sa niekedy označuje aj ako korzet. Je to vlastne malá kvetinová výzdoba, ktorá je pripevnená k obleku alebo šatám svadobčanov.

Pri vytváraní korzetu pre ženícha sa najčastejšie používa rovnaký typ kvetu, aký tvorí nevestinu svadobnú kyticu. Ak je jej kytica zložená z viacerých druhov kvetov, potom sa pre ženícha zvyčajne vyberie ten, ktorý v kytici najviac prevláda alebo inak dominuje. Kvetina je ešte jemne ozdobená ďalšími drobnými kvetmi alebo zelenými lístkami, stonky sú zvyčajne ozdobne ovinuté napríklad saténovou stuhou. Korzár sa potom pripevní k obleku špeciálnym kvetinárskym nástrojom alebo obyčajným špendlíkom.

Zapína sa na ľavej klope (nedáva sa do vrecka, pretože tam je miesto na vreckovku). Vzhľad korzetu a použitý materiál by mal ladiť nielen so svadobným oblekom ženícha, ale aj s kyticou nevesty. Výhodou je, že kvetinárstva už bežne dodávajú ženíchovu korzetu spolu s kyticou nevesty a nezriedka je dokonca zadarmo.

korzety

Ostatní svadobní hostia, muži aj ženy, tiež dostanú korsáž. Pre ostatných svadobných hostí sa zvyčajne volí menšie aranžmán bez kvetov; obľúbená je napríklad vetvička myrty alebo zimozelu, ktorá je obklopená ozdobnou saténovou mašľou. V tomto prípade sa korzet často pripína k odevu jednoduchým špendlíkom alebo špendlíkom s ozdobnou hlavičkou.

Podľa regionálnych zvykov sa tieto malé korzety dávajú svedkom, rodičom budúceho páru alebo dokonca všetkým prítomným svadobným hosťom.

Keď je kvetov stále málo

V poslednom čase sa čoraz viac teší obľube kvetinový veniec do vlasov. Nevesta tak môže mať v rukách nielen svadobnú kyticu, ale aj jemný veniec vo vlasoch. Táto pomerne jednoduchá kvetinová dekorácia môže účesu dodať éterickú krásu a zároveň skutočnú dávku romantiky.

Kvetinové vence (môžu ich mať napríklad družičky) sa zvyčajne volia v prípade svadby, ktorá sa koná vonku alebo má rustikálny charakter.

Obľúbený je aj jediný živý kvet, ktorý kaderník umne upevní do svadobného účesu. Na tento účel je najvhodnejšia napríklad ruža alebo orchidea, prípadne iný kvet, ktorý je skôr pevnejší. Je totiž dôležité, aby vo vlasoch dobre vydržal celý deň bez poškodenia.

V posledných rokoch sa môžeme stretnúť aj s kvetinovými náramkami alebo dokonca kvetinovými náhrdelníkmi, ktoré sú originálnym svadobným doplnkom. Týmito kvetinovými šperkami sa môže pýšiť nielen nevesta, ale aj družičky alebo iné svadobné hostky nežného pohlavia. V porovnaní s kyticami majú praktickú výhodu v tom, že žena má voľné obe ruky.

Kvetinové aranžmány na svadbe

Kvety sa na svadbe zvyčajne vyskytujú nielen vo forme kytíc a korziet, ale aj vo forme kvetinovej výzdoby.

Tie sa väčšinou používajú na dekoráciu:

 • Priestoru, kde sa obrad koná (kostol, obradná sieť, záhradný altánok…), môžu dodať miestu konania obradu zvláštne čaro a prehĺbiť zážitok z tohto jedinečného okamihu (môže to byť napríklad kvetinová výzdoba umiestnená na stoličkách alebo po stranách lavíc, kytice vo váze umiestnená priamo na stole svadobčana atď.).
Svadobné kvety na stoloch
 • Autá svadobčanov (hoci kvetinovú výzdobu môžu niesť všetky autá svadobčanov, najčastejšie sa objavuje na kapote auta, v ktorom bude cestovať nevesta; obľúbené sú živé kvetinové aranžmány, ktoré často nahrádzajú predtým obľúbené svadobné bábiky).
 • Slávnostný stôl (výzdoba môže mať rôzny charakter, závisí okrem iného od štýlu svadby, ale aj od jej veľkosti a počtu stravníkov, obľúbené sú menšie kvety umiestnené vo vázach, efektne vyzerá stôl, ktorý je vkusne pokrytý lupienkami ruží).
 • Miesto, kde sa koná hostina (aj tu môžeme použiť dekorácie zo živých kvetov, ale samozrejme to závisí aj od finančných možností nevesty a ženícha).
 • Kvety sa používajú aj pri vytváraní prípadného obradu, môžu sa použiť na zdobenie vankúša, na ktorom sú umiestnené svadobné prstene, na zdobenie svadobnej torty.

Svadobné kvety – niekoľko tipov, na čo nezabudnúť

 • Objednať kytice a kvetinové aranžmány aspoň 2 mesiace pred svadbou. Ale závisí to od vyťaženosti konkrétneho kvetinárstva, vždy je lepšie zavolať vopred a opýtať sa.
 • Kvety na svadbe často nie sú najlacnejšie, takže pred návštevou kvetinárstva je vhodné stanoviť finančný strop a potom prispôsobiť bohatosť výzdoby tomu.
 • Tradícia hovorí, že kyticu nevesty by mal zariadiť ženích (t. j. objednať, zaplatiť a vyzdvihnúť), ale v dnešnej dobe je lepšie aspoň konzultovať vzhľad nevesty so svojím blízkym.
 • Pred objednaním si nezabudnite napísať, pre koho chcete kytice a kde všade plánujete mať kvetinovú výzdobu (ideálne je vybrať si kvetinárstvo, ktoré dokáže urobiť nielen kytice, ale aj všetku kvetinovú výzdobu – uľahčí to organizáciu svadby).
 • Pri výbere kytice pre nevestu je dobré vopred poznať štýl svadobných šiat alebo typ účesu, čo uľahčí výber typu kytice, bohatosť kytice, farebnú kombináciu a typ kvetov.
 • Aj kvety použité ako dekorácia na svadbe by mali ladiť s ostatnými svadobnými dekoráciami.
 • Nezabudnite, že niektoré druhy kvetov je ťažké nájsť napríklad v zime. V závislosti od ročného obdobia, kedy sa svadobný deň koná.
 • Na samotnej svadbe sa uistite, že máte dostatočne veľkú vázu na uloženie svadobnej kytice.