fbpx

Svadba v máji: Ideálny dátum alebo naopak?

Vybrať ten pravý termín svadby dá poriadne zabrať. Toto rozhodovanie sprevádza mnoho dôležitých rozhodnutí – zvoliť svadobnú sezónu či radšej termín mimo nej. A aký termín bude ten pravý? Ak patríte medzi milovníkov jari, potom je dobrou voľbou svadba v máji. Avšak aj tento mesiac má vo výsledku určité nevýhody.

Svadobná sezóna

Tá pravá svadobná sezóna sa začína väčšinou až s príchodom júna a trvá až do septembra. To však neznamená, že by ste si pre svoj veľký deň nemohli vybrať aj iný dátum. Aj máj už totiž ponúka teplé dni, čím je príjemnejšou voľbou ako svadba v zimných mesiacoch. Hoci teda máj nebýva oficiálne zaradený do obdobia svadobnej sezóny, na konanie svadby je vhodný. Vďaka tomu, že svadobná sezóna ešte nie je v plnom prúde, môžete za mnoho vecí ušetriť.

Navyše tiež býva viac voľných termínov, či už na rezerváciu svadobného miesta, fotografa či ďalších služieb.

Máj – mesiac zamilovaných

Svadba v máji má svoju symboliku, máj je totiž mesiacom zamilovaných. Už prvý májový deň treba začať bozkom pod rozkvitnutou čerešňou. Tento mesiac tak ponúka jedinečnú romantickú atmosféru, na ktorú sa svadba skvele hodí.

Využite májové štátne sviatky a predĺžte si voľno na svadbu!

Príroda sa začína prebúdzať a všade sa objavujú farebné a voňavé kvety. Tešiť sa môžete aj na slnečné lúče, ktoré už získavajú na sile, napriek tomu však nie sú denné teploty príliš vysoké, ako je to v lete. Ak chcete teplejšie počasie, je dobré zvoliť termín svadby až v druhej polovici mája. Začiatky tohto mesiaca totiž stále môžu byť trochu chladné.

Jarná výzdoba

Jarné obdobie priamo nabáda k prírodnej výzdobe. Môžete totiž využiť jasnozelené rastliny a niektoré z kvitnúcich kvetov. Príroda sa tak postará o kus práce za vás. Na jarnú svadbu sa skvele hodia tulipány, konvalinky či pivonky. Konkrétna podoba výzdoby už však záleží iba na vás. Na svadby v prírode sa hodia prírodné materiály, ako je juta, rôzne druhy kvetov a podobne.

svadba v máji a kvetiny

Ak sa rozhodnete radšej pre svadbu vo vnútorných priestoroch, môžete zvoliť inú tematickú výzdobu.

Povery

Niekoho by od svadby v máji mohli odradiť povery, ktoré tento mesiac sprevádzajú. Hovorilo sa: „Svadba v máji, nevesta na máry.“ Táto povera má však svoj pôvod v dávnej histórii, konkrétne zo začiatku 18. storočia. V tomto období však na máj mnoho svadieb nepripadá, čo môže práve súvisieť s rôznymi poverami. Túto poveru je však možné pomerne ľahko vysvetliť.

V skorších dobách totiž v mesiacoch po máji bolo treba urobiť tvrdú prácu na poliach. Počítalo sa s tým, že nevesta krátko po obrade otehotnie, existovalo teda riziko potratu pri práci. Bola tiež ďalšia vec, ktorej bolo treba sa obávať – bábätko počaté v máji sa narodilo do krutej zimy, keď bol nedostatok zásob jedla, a tak žena bola slabá. To znamenalo nepriaznivé vyhliadky pre matku aj dieťa.

V súčasnosti už však možno tieto povery pomerne ľahko vyvrátiť, pretože tieto riziká nehrozia. Namiesto toho sa tak môžete zamerať radšej na romantickú atmosféru mája.

Svadba v máji – výhody

Svadba v máji ponúka mnoho výhod, pričom niektoré z nich už boli spomenuté. Ide napríklad o možnosť širokého výberu termínov na rôznych svadobných miestach. Rovnako tak by ste ľahko mali zohnať fotografa, kapelu a ďalších dodávateľov. Máj je skvelým obdobím na konanie vonkajšej svadby.

Vždy si pripravte svadobný harmonogram podľa dĺžky dní v danom mesiaci!

Teploty už bývajú príjemné, pričom sa nemusíte báť nepríjemnej horúčavy. Môžete si tak vybrať aj honosné ťažké šaty a ženích sa nebude potiť v obleku. Okrem toho sú v máji aj dva sviatky. Pre niekoho to tak znamená voľno, ktoré môže využiť na prípravy na svadbu či prípadne na odpočinok už po svadbe.

Máj je lásky čas, aký iný mesiac sa teda viac hodí na potvrdenie vašej lásky manželským sľubom.

Nástrahy počasia

Počasie v máji stále môže byť trochu nevypočítateľné, a to najmä v prvých dňoch tohto mesiaca, keď je stále pomerne chladno. Môže vás tak stretnúť dážď, pravdepodobnosť je však výrazne menšia ako počas premenlivého apríla. Keď sa vám teda podarí vybrať vhodný dátum, môžete si užiť príjemné teploty, slniečko a všade kvitnúce kvety.

Viete, aké šaty si obliecť na svadbu ako hosť?

Atmosféra takejto svadby je jedinečná. Vo výsledku môže byť nepriaznivé počasie v termíne vašej svadby v podstate počas ktoréhokoľvek mesiaca. Bola by teda škoda obmedzovať sa pri výbere len kvôli možným nástrahám počasia. Vo väčšine prípadov býva máj príjemným mesiacom aj na konanie vonkajších svadieb.

Svadba v máji jednoducho ponúka celý rad výhod. V tejto dobe už nie je potrebné obávať sa povier, ktoré predtým odrádzali od svadby počas tohto mesiaca. Ak teda hľadáte vhodný termín, zvážte aj ten májový.