fbpx

Svadba bez rodiny: Ako na to?

Svadba je zvyčajne udalosť, na ktorej sa zúčastňuje širšia rodina a priatelia nevesty a ženícha. Nemusí to však platiť vždy. Dôvodov, prečo sa svadba koná bez prítomnosti rodiny, môže byť viacero. Možno chcete svoj veľký deň poňať ako intímny zážitok. Alebo máte osobné či iné dôvody, prečo nechcete alebo dokonca nemôžete pozvať rodinných príslušníkov. Svadba bez rodiny síce nie je bežná, ale určite sa s ňou môžete stretnúť.

A je tiež možné, že tak ako mnohí iní, aj vy organizujete svoju svadbu v tieni koronaviru a v rámci platných obmedzení týkajúcich sa zhromažďovania ľudí. Nech už sú dôvody akékoľvek, tu je niekoľko tipov na svadbu bez rodiny.

Svadba bez rodiny v ére koronavírusov

V súčasnosti všetci žijeme v tieni novej pandémie koronavírusu. Vládne protiepidemické opatrenia sa rýchlo menia a niekedy je ťažké ich sledovať. V tomto článku uvádzame informácie aktuálne v čase uverejnenia. Aktuálnu podobu predpisov týkajúcich sa organizovania svadieb si môžete pozrieť napríklad na portáli Home Office covid.

Svadby sú v súčasnosti povolené aj počas pandémie covid-19. Na sobáši sa však môže zúčastniť najviac 15 osôb vrátane ženícha, nevesty, sobášiaceho a matrikára. Novým pravidlom je, že svadby sa môžu konať len v okrese bydliska snúbencov. Svadobnú oslavu nemožno usporiadať v reštaurácii, ani nie je povolené súkromné stretnutie s blízkymi po obrade. Preto je povolený jednoduchý obrad, ale nie svadobné oslavy, na ktorých sa zúčastňujú iné osoby ako mladomanželia. Samozrejme, môžu oslavovať svoj vstup do manželstva. Aspoň niečo.

Ak chcete svadbu bez rodiny, môžete sa vydať na cestu a nájsť netradičné svadobné miesta!

A vlastne ešte jedna pozitívna vec: Existuje výnimka pre snúbencov a ostatných účastníkov, ktorí môžu počas svadobného obradu nosiť respirátor. Môžete si ho tiež na chvíľu odložiť a odfotiť.

Tajná svadba

Azda najromantickejším dôvodom pre svadbu bez rodiny je rozhodnutie vziať sa v tajnosti. Teda ak je jeho dôvodom túžba nevystavovať rozhodujúci moment vo vývoji vašej lásky mnohým párom očí a prežívať ho len spolu. A nie napríklad nesúhlas rodiny s vaším zväzkom.

Úradné kroky sú nevyhnutné. Pozrite sa, ako začať plánovať svadbu v praxi.

Tajná svadba môže mať viacero dôvodov. Okrem už spomínaných k nim patria aj narušené vzťahy medzi niektorými členmi rodiny, kde sa dá očakávať, že váš svadobný deň sa stane kolískou starých sporov, alebo neochota nechať sa nahovoriť na svadobné prípravy. Časté sú samozrejme aj finančné dôvody. Svadba je nákladná záležitosť a nie každý si chce alebo môže dovoliť veľkú a nákladnú udalosť.

Na tajnej svadbe budete ochudobnení aj o príhovor svedka!

Každý rok plánuje spoločnú svadbu v zahraničí čoraz viac párov. Ak sa pre to rozhodnete, mnohých prekvapíte a možno sa potom budú dožadovať aspoň poriadnej oslavy!

Svadba pri mori bez rodiny

V najtajnejšom prípade sú svedkami na svadbe možno matrikár a fotograf alebo niekto z personálu miesta, kde sa obrad koná. Často však o svadbe vie aj niekto iný z vášho najbližšieho okolia, dvaja priatelia, ktorých si vyberiete za svedkov. Ak nechcete, aby vaše tajomstvo bolo predčasne odhalené, vyberajte opatrne.

Kto bude viesť nevestu?

Svadba bez rodiny prirodzene prináša otázku, kto prevezme čestnú úlohu viesť nevestu k oltáru. Podľa tradičného významu ide o symbolické uvedenie do manželstva a podľa svadobnej etikety by ho mal vykonávať starší ženatý muž. Ideálne od rodiny, ale v tomto prípade sme sa rozhodli to vynechať. Potom možno dodržať ďalšie zaužívané pravidlo, a to, že nevesta by sa mala cítiť príjemne v prítomnosti muža, ktorý ju povedie k oltáru. Stačí sa rozhodnúť podľa svojho srdca. A ak sa rozhodnete ísť k oltáru sami, je to v poriadku, ukazujete tým, že ste silná osobnosť.

Viete, kto zvyčajne vedie nevestu k oltáru?

Nech už sa vaša svadba uskutoční z akéhokoľvek dôvodu a v akejkoľvek podobe bez vašej rodiny, hlavné je, že tam budete vy dvaja. A, samozrejme, obradník. Prajeme vám šťastný krok do spoločného života!