fbpx

Viete, aké šaty si vziať na svadbu ako hosť?

Dostali ste pozvánku na svadbu a neviete, ako sa máte vhodne obliecť, aby ste si neurobili hanbu a zároveň vyzerali naozaj dobre? Istotne hneď po prijatej pozvánke začnete premýšľať, čo si na seba vziať. Neviete si dať rady? Pozrite si nášho sprievodcu a zistite, aké šaty či oblek si vziať na svadbu ako hosť.

Problém s oblečením na svadbu ako hosť vám do istej miery zmierni pozvánka, na ktorej by malo byť napísané, čo si nevesta a ženích predstavujú ako dress code. Obvykle býva o oblečení zmienka drobným písmom na konci pozvánky, ktorá príde spolu so svadobným oznámením. Môžete si prečítať slová ako casual, black tie apod.

Je jasné, že svadba by mala byť hlavne o neveste a ženíchovi. Ale ten deň by si spolu s nimi mala užiť aj rodina a priatelia pri dobrom jedle, pití a trebárs aj pri móde. Je to predsa veľmi dôležitá udalosť. Mala by byť dokonalá od začiatku až do konca. Preto si na svojom vzhľade dajte naozaj záležať.

Zistite si vopred aj svadobný harmonogram, aby ste vedeli, do čoho idete!

Biele šaty na svadbu ako hosť? Nie!

Nikdy, ale naozaj nikdy by ste nemali svojím vzhľadom zatieniť nevestu. Je to jej deň a nie váš. V prvom rade preto zažeňte akékoľvek myšlienky na bielu farbu. Nevesta má byť tá v bielej, tá, na ktorú sa budú upierať zraky všetkých. Biele šaty si môžete vziať len v jedinom prípade – ak je to výslovné želanie ženícha a nevesty a na pozvánke bude stáť nápis all white čiže biela party. Potom budú v bielej všetci. Táto situácia ale nastáva len naozaj výnimočne. Mimo klasickej bielej sa vyhnite aj farbám šiat, ktoré sa bielej akokoľvek podobajú – slonová kosť, smotanové šaty, farba šampanského či bledoružová, ktorá sa na slniečku javí ako biela.

A pamätajte si, biela nepatrí ani na žiadnu príležitosť, ktorá je so svadobným dňom spojená, teda zásnuby, rozlúčka so slobodou či predsvadobná večera apod.

Všetky ostatné farby sú dovolené

Šaty môžete mať v rôznych farbách, pokojne modré, červené alebo žlté a ružové. Vhodné ale nie sú čierne šaty, aj keď na niektorých svadbách môže byť farba oblečenia určená, aby všetci dobre ladili na svadobných fotografiách. Vhodné farby zvyčajne nájdete na svadobnej pozvánke či svadobnom webe, ktorý si nevesta so ženíchom môžu zriadiť.

Ak sa z pozvánky dozviete, že máte levanduľovú svadbu, môžete si podľa toho vybrať farbu šiat.

aké šaty na svatbu ako hosť

Rešpektujte želanie na pozvánke

Ak nie je dress code presne určený, skúste čítať medzi riadkami. Kde sa svadba odohráva? Má byť v lese, na záhrade, v modernom hoteli, na statku alebo na romantickom zámku? Chce si nevesta vziať jednoduché čipkové šaty s rukávmi alebo korzetové šaty so širokou sukňou ako pre princeznú? Keď si vezme krátke šaty, nie sú pre hostí vhodné šaty dlhé a naopak. Ak sa chystá obrad v lese, potom v záujme zachovania svojho zdravia vynechajte ihlové podpätky. Platí to ale aj pre pánov. Ak plánuje ženích len košeľu a traky, sako nechajte doma.

Keď však bude pozvánka určovať vaše oblečenie a nevesta si praje všetkých hostí v jednej farbe, oblečte si tú svietivú žltú farbu, aj keď sa vám vôbec nepáči.

Do kostola sa zahaľte

Pri voľbe outfitu ako hosť na svadbu je dôležité rešpektovať aj miesto konania svadby. Špeciálnym miestom je dozaista svadba v kostole. Do neho je vhodné mať zahalené ramená a paže. Tiež tu rozhodne nie je priestor na príliš odvážne a sexy oblečenie alebo na niečo príliš excentrické. Takéto veci si nechajte radšej na iné príležitosti. Vhodné nie sú ani hlboké výstrihy alebo minisukne.

Nikdy, ale naozaj nikdy by ste nemali svojím vzhľadom zatieniť nevestu. Je to jej deň a nie váš.

Svadba pod holým nebom môže byť aj neformálna

Čím ďalej, tým viac párov dáva prednosť neformálnejším svadbám v záhrade, v lese alebo inde pod holým nebom. Ak aj vy máte v pláne účasť na neformálnej svadbe, máte veľa možností, čo si na seba obliecť. Ale aj tak stále ide o spoločenskú udalosť, takže roztrhnuté džínsy a tielko so špagetovými ramienkami vhodné nebudú. Rovnako tak sa nehodia obopnuté minišaty s veľkým výstrihom či príliš sexy oblečenie.

neformálné oblečenie

Štýl oblečenia je každopádne viac uvoľnený. Vyberte si oblečenie z pohodlných látok. Pekne vyzerajú letné šaty s potlačou v lichotivých farbách. Nehodia sa flitre a ani trblietavé doplnky. Topánky vyberte na podpätku alebo balerínky, ktoré budú skôr pohodlnejšie.

Boho svadba vám umožní mať menej formálne oblečenie.

Poloformálna svadba

Veľa svadieb býva v kategórii „semi-formal“. To je pomerne ošemetný predpísaný odev. Tu veľmi záleží na tom, kde sa koná obrad a neskoršie oslava. Ak na pozvánke stojí „semi-formal“, „dressy casual“ alebo „festive attire“, vezmite si šaty alebo kostým.

Keď sa koná obrad pred šiestou večer, zvoľte šaty či kostým vo svetlých farbách. Navečer sa už hodia skôr tmavšie šaty.

Na luxusnú svadbu si vyberte tie najlepšie šaty

Keď uvidíte na pozvánke v kolónke dress code poznámku „formal“ alebo „black tie optional“, zoberte si to najlepšie, čo doma máte. Čaká vás totiž veľmi významná spoločenská udalosť, na ktorej sa očakáva skutočne elegantné a vyšperkované oblečenie. Táto svadba rozhodne neformálna nebude.

Na deň sa hodia kokteilové šaty v dĺžke tak akurát. Nehodia sa minisukne ani príliš krátke rukávy. A rozhodne nie špagetové ramienka. Váš vzhľad by mal byť vyvážený.

Na formálnu svadbu si môžete obliecť aj dlhé šaty. Skvelou voľbou budú predovšetkým vtedy, ak sa koná obrad a oslava večer.

BLACK TIE A WHITE TIE

Takto predpísaný štýl oblečenia evokuje honosnosť a luxus. Svadby, kde je predpísaný „black tie“ sa konajú väčšinou večer a vyžaduje sa rýdzo spoločenské oblečenie. Páni majú mať smoking a dámy dlhé spoločenské šaty či luxusné kokteilky. Hodí sa čipka, šantungový hodváb, zamat, satén a pod.

Nezabudnite na doplnky a detaily

Ak sa budete chystať ako svadobný hosť na svadbu, nezabudnite na doplnky a detaily. Tie totiž doladia váš celkový vzhľad k úplnej dokonalosti. Tiež ho ale môžu dosť pokaziť. Nebojte sa doplnkov, ktoré trebárs inokedy nenosíte. Skúste napríklad ten kvetinový venček, čo sa vám tak páči, alebo tú súpravu šperkov, ktorú máte schovanú v skrini a nemali ste ešte možnosť si ju niekam vziať. Vynechajte ale hodinky, ktoré sa na zápästie nehodia, teda pokiaľ nie sú navrhnuté ako šperk.

A ak si nie ste istí tým, aké šaty na svadbu ako hosť zvolit, opýtajte sa nevesty alebo svadobnej koordinátorky.