fbpx

Oblečenie svedka: Ako si správne vybrať?

Ak si vás nevesta alebo ženích vyberie za svedka, je to jedinečná udalosť. Mali by ste však brať do úvahy, že svedok sa veľmi podieľa na priebehu svadobného dňa a je nápomocný. Preto je potrebné vybrať si vhodné oblečenie, v ktorom sa budete cítiť pohodlne. Stručne povedané, oblečenie svedka musí byť v súlade s celkovým dňom.

Prispôsobte sa pravidlám obliekania.

Keďže každá svadba je veľmi odlišná, je dobré sa individuálne prispôsobiť tej, na ktorú sa chystáte. Preto je dobré vopred prediskutovať so snúbencom, v akom duchu sa bude svadba niesť.

  • Niekedy môže byť deň neformálny, v jednej farbe alebo štýle, alebo formálny.
  • Preto je dôležité zistiť, aké sú očakávania a túžby nevesty a ženícha, čo sa niekedy dá zistiť aj z oznámenia.
  • Nezabudnite však, že aj keď je svadba v uvoľnenom štýle, stále sa musíte obliecť primerane úlohe svedka.

Všeobecne platí, že svedok by nemal zatieniť nevestu a upozorňovať na seba.

Vhodná farba oblečenia

Je samozrejmé, že biele oblečenie je na svadbe zakázané. Táto farba patrí neveste. Snažte sa vyhnúť aj iným jasným farbám, ako je napríklad šampanské. Niekedy sa môže stať, že si nevesta vyberie svadobné šaty inej ako bielej farby. V tomto prípade by ste nemali zvoliť rovnakú farbu, akú bude mať nevesta. Medzi ďalšie nevhodné farby patrí čierna a tiež príliš výrazné odtiene. Pastelové farby sú skvelou voľbou, pretože sú jemné a elegantné. Medzi obľúbené farby patrí svetlomodrá, tyrkysová, broskyňová alebo staroružová.

Svadby majú často predpísané oblečenie v jednej farbe.

Družičky musia tiež spĺňať pravidlá obliekania

V tomto prípade je jasné, akú farbu šiat si vybrať. Ak sa nevesta nedrží konkrétnej farby, ako svedok by ste sa mali aj tak skoordinovať so ženíchom a druhým svedkom. Ale nie vo farbe šiat – vyberte si jednu farbu, v ktorej bude mať každý z vás doplnok.

Náš tip: Kúpte si napríklad náramok, ktorý ladí s kyticou nevesty a vreckovkou v klope ženíchovho saka.

Šaty alebo niečo iné?

Najčastejšou voľbou oblečenia na svadbu sú šaty. Koktejlové alebo puzdrové šaty vyzerajú skvele. Najdôležitejšie je však vybrať si správnu dĺžku šiat alebo sukne. Mini šaty nie sú na takúto udalosť vôbec vhodné, ideálna dĺžka šiat je aspoň mierne nad kolená alebo do polovice stehien. Šaty a sukne s dĺžkou po zem sa však hodia aj na uvoľnené svadby, napríklad boho svadby.

Na svadbu v kostole volte rozumné oblečenie.

Ak nie ste milovníčkou šiat, na svadbu si môžete obliecť aj iné slávnostné oblečenie. Blúzku môžete kombinovať so sukňou. Sukňu možno nosiť aj ako súčasť dámskeho kostýmu. Ak dávate prednosť nohaviciam, oblečte si dámsky nohavicový kostým. Oblečenie svedka by malo byť decentné a primerané skutočnosti, že svedčí.

Kombinézy môžu byť aj elegantné a formálne, ale mali by ste si vybrať priliehavý model.

Oblečenie sa vzťahuje na všetky

Ostatné príslušenstvo

Keď sa vám podarí vybrať si šaty, ešte ste určite nevyhrali. Je dobré byť pripravený na prípadné nepriaznivé počasie, preto si nájdite vhodnú bundu alebo kabát. Okrem toho budete potrebovať aj lodičky alebo sandále s remienkami. Ak sa svadba koná vonku, skúste si vybrať pohodlnú obuv. Dobrou voľbou sú balerínky, ktoré sú spoločenské a umožnia vám chodiť aj v náročnejšom teréne. Oblečenie je dobré doplniť aj malou kabelkou alebo peňaženkou, do ktorej si môžete dať potrebné drobnosti. Potom si stačí vybrať nenápadné šperky, ktoré dokonale doplnia váš outfit.

Budú mať vaše družičky alebo družičky vhodný svadobný účes?

Častou otázkou je, či je potrebné nosiť k šatám pančuchy. Etiketa hovorí, že by ste ich mali mať vždy na sebe, ale ak je veľmi horúco, existuje výnimka. Niektoré svadby však majú uvoľnenú atmosféru, takže nemusíte mať oblečené hodvábne pančuchy.

Vždy je dobré sa najprv poradiť s nevestou.

Oblečenie svedka a dress code na svadbe sa často môže líšiť, preto je vždy dobré opýtať sa nevesty, v akom duchu sa svadobný deň nesie. Jedno pravidlo je však univerzálne – nevesta by mala byť hlavnou ženou dňa, preto ju nezatieňujte. Aj napriek tomu je možné zvoliť elegantný a krásny outfit, v ktorom zažiarite. Rovnako dôležité je, aby každý hosť vedel, ako sa má na svadbu obliecť.