fbpx

Lacné miesta na svadbu

Jedným z najväčších výdavkov každej svadby je miesto konania. Hľadanie ideálneho miesta, kde sa bude konať svadobný obrad alebo hostina, môže byť ťažké. Aj napriek stanovenému rozpočtu na začiatku sa výdavky môžu rýchlo vymknúť spod kontroly. Lacné miesta na svadbu ale neznamenajú, že sú zlé či nevhodné – práve naopak. A ak sa pre také miesto rozhodnete, výrazne ovplyvníte cenu vášho veľkého dňa, čo znamená, že ušetrené peniaze môžete dať na ďalšie veci, ako sú svadobné šaty, torta, výzdoba, kapela alebo svetelné dekorácie.

Lacné miesta na svadbu zníži rozpočet

Zamerajte sa na priority

Zamyslite sa, čo je pre vás hlavné a čo od svadobných miest očakávate. Chcete mať skvelý pohľad s menším dôrazom na jedlo alebo chcete päťhviezdičkový gurmánsky pôžitok bez ohľadu na to, či sa miesto nachádza v centre rušného mesta?

S blížiacou sa svadbou sa svadobný rozpočet stenčuje. Pamätajte na to!

Poobzerajte sa po netradičných miestach

Buďte kreatívni a zapojte svoju predstavivosť. Do úvahy vezmite nocľah s raňajkami alebo verejné miesto v podobe parku. Miesta, kde sa zvyčajne neorganizujú svadby, nemajú také vysoké ceny, ako miesta, o ktorých sa vie, že sa tam neustále konajú svadobné akcie.

Malé mesto miesto veľkého

Ceny bývajú vo veľkých mestách zvyčajne vyššie, preto sa porozhliadnite po miestach mimo mesta.

Vyberte jedno miesto namiesto dvoch

Miesta môžu byť dohromady s obradom aj s hostinou, vďaka tomu nemusíte platiť dva samostatné poplatky. Navyše svadobčania sú radšej, keď sa nemusia neustále presúvať.

svadba a statok

Svadba mimo sezóny

Leto je jednoznačne svadobnou sezónou, predovšetkým pre krásne a teplé počasie. Avšak mimosezónne mesiace, ako je november alebo február, vám pomôžu ušetriť.

Pokiaľ budete plánovať svadbu v prírode, často sa nevyhnete tomu, že oslava bude na inom mieste. Tu je ale priestor na úsporu, pretože obrad môže byť nádherne vyzdobený a následná hostina a zábava sa už môže niesť v príjemnejšom duchu.

Tipy na lacné miesta na svadbu

A na aké miesta sa teda môžete zamerať, ak chcete mať svadbu za málo peňazí, ale pritom so všetkou parádou? Ideálne je sa zamerať na miesta, ktoré nie sú toľko známe. A kde teda začať?

Statok a stodola

Statky alebo farmárske svadby sú práve teraz veľmi populárne a zaraďujú sa medzi tie najkrajšie svadobné miesta. Jedným a hlavným dôvodom je, že mnoho ľudí vo vidieckych oblastiach má prístup na statok či farmu, ktoré môžu zdarma využívať a ponúkať ako miesto na konanie svadby. Rustikálne prostredie a prvky skrátka vdýchnu celej akcii vintage kúzlo a navodí príjemne uvoľnený pocit. Nemusíte utrácať ani za veľké množstvo dekorácií, postačí vám pár svetielok, ktoré toto jedinečné miesto rozžiaria.

Lúka a polia

Prázdne pole, lemujúce trsy trávy alebo lúka divých kvetov a priamo uprostred diania si sľúbite lásku. Neznie to až neuveriteľne? Zelená tráva, nádherné vône a otvorená modrá obloha vdýchne na každého hosťa autentickú atmosféru. V týchto otvorených lúčnych stráňach nezabudnite zabezpečiť toaletu a tiež musíte pamätať na záložný plán, keby začal dážď. Na širokých priestranstvách vyniknú perfektne veľké drevené slávobrány.

svadba na lúce

Záhrada

Svadby na záhrade sú obľúbené a lákavé už nejaký čas a nie je to inak ani dnes. Patria k najlacnejším miestam a bezpochyby majú mnoho výhod. Postačí vám trochu organizačných schopností, mať šťastie na počasie a mať vedľa seba skvelú rodinu a priateľov, ktorí vám s prípravou pomôžu.

Les

Hustý les je krásne miesto na romantické svadby. Najčastejšie ho vyhľadávajú ľudia, ktorí majú radi prírodné krásy a chcú mať neobyčajné spomienky na svoj veľký deň. Nepotrebujete tu žiadne dekorácie, pretože tie tvorí sám les, stromy, rastliny a divoké kvety.

Mlyn

Mlyny sú skvelou voľbou pre všetkých, ktorí milujú romantické miesta a tajomnú prírodu. Patrí do lacnejších svadobných miest, ktoré môžete nájsť. Poskytujú zázemie na svadobný obrad, hostinu, nocľah, ale aj na súkromie s nerušenou zábavou.

Ďalšie tipy, ako ušetriť na svadbe

Svadobné miesto, samozrejme, nie je jedinou možnosťou, ako pri plánovaní svadby ušetriť a skrotiť tak celkové náklady na svadbu. Svadobné výdavky sú tvorené nespočetným množstvom položiek a na niektorých z nich skutočne môžete ušetriť, v iných prípadoch sa to jednoducho nemusí vyplatiť.

Čas obradu môže ušetriť tisíce

Asi najľahší spôsob, ako ušetriť na svadbe, je usporiadať svadobný obrad až popoludní, prípadne až v podvečer. Tým sa vám totiž automaticky zníži čas, ktorý hostia na svadbe strávia, a tak významná bude predovšetkým úspora na občerstvení. Väčšina hostí totiž pred príchodom na svadbu absolvuje obed po vlastnej osi a vám tak môže odpadnúť x hodín, keď by ste museli kŕmiť hladné krky svadobčanov.

Prenájom priestorov

Aj keď to vyzerá nemožné, prenájom priestorov na svadbu vám môže výdavky výrazne znížiť. Ide len o to, aký priestor to bude a aké zázemie k nemu dostanete. Stále populárnejšie sú napríklad svadby v opravených priemyselných objektoch alebo práve v starých stodolách. Ak nepatrí priestor nejakému hotelierovi, je spravidla možné ich prenajať za dobré peniaze. Pravdepodobne vás však bude čakať znížený komfort a minimum zázemia, ktoré budete musieť zabezpečiť po vlastnej osi. Pokiaľ sa ale nebojíte týchto výziev, určite to zvládnete.

Ušetrite na oblečení

Pri väčšine svadieb bývajú významnou položkou v nákladoch svadobné šaty. Pokiaľ ale plánujete lacnú svadbu, určite počítate s tým, že sa nebudete vydávať v prepychovej róbe, ktorá je zdobená drahokamami. Tu je teda ďalšia možnosť, ako ušetriť. Šaty nevesty by mali byť biele, ale je len na vás, ako budú vyzerať, akú dĺžku či zdobenie zvolíte a podobne. Pokiaľ chcete mať svadbu v tomto jednoduchšom štýle, jednoducho to urobte a zároveň opäť trochu znížite svoje výdavky na svadbu.

Kde sa šetriť neoplatí?

Nie je, samozrejme, možné ušetriť na každej položke a určite by sa vám to vo finále ani neoplatilo. Za nás by sme chceli spomenúť minimálne dva body, kde sa vyhnúť lacnejším variantom. Prstienky a alkohol.

Prsteň si vyberáte s cieľom, aby ste ho nosili celý život. Po svadbe s ním budete tráviť každý deň, a preto by ste si mali byť istí tým, že ide o kvalitný materiál, ktorý vám vydrží naozaj navždy. Samozrejme, je možné ho nechať vymeniť, ale aj keď ide o obyčajný krúžok z nejakého kovu, vypestujete si k nemu vzťah.

alkohol na svadbu nepodcenovat

Druhou oblasťou, kde určite nešetriť, je alkohol na svadbu. Ak viete, že nebudete mať na svadbe len a len abstinentov, určite radšej zvoľte kvalitnejší variant alkoholu, pretože hosťom významne uľahčíte prvé prebudenie po vašej svadbe.

Ak si prinesiete vlastný alkohol, môžete ušetriť peniaze. Pravdepodobne však budete musieť zaplatiť poplatky za korkovné.

Koľko vlastne svadba stojí a môže stať?

Je pravdepodobné, že na tom, koľko stojí svadba, sa skrátka dve osoby nikdy nezhodnú. Vždy ale existuje nejaké rozpätie alebo skôr najnižšia cenová hladina, pod ktorú nie je možné ísť.

Nižšie sme pre vás spracovali tabuľku, ktorá obsahuje jednotlivé výdavky za svadbu. V žiadnom z bodov sme nepočítali s tým, že napríklad svadobný fotograf môže byť váš kamarát, a tak cena je polovičná alebo dokonca nulová. V tabuľke svadobných výdavkov pre vás máme ceny, o ktorých si myslíme, že sú obvyklé, ale pritom minimálne.

Svadobné výdavky:  – najlacnejšie – najdrahšie

  • Prenájom priestorov – 0€ – 4000€
  • Hudobný sprievod – 0€ – 2000€
  • Svadobné šaty – 200€ – 1500€
  • Oblek pre ženícha – 300€- 1500€
  • Svadobné dekorácie – 0€ – 2000€
  • Oznámenie o svadbe – 10€ – 500€
  • Alkohol na svadbu – 20€ – 100 €/hosť
  • Občerstvenie pre hostí – 15€ -80 € / osoba
  • Snubné prstene – 300€ – 2000€

Je jasné, že tabuľku musíte brať len orientačne, pretože vrchná hranica nákladov na svadbu jednoducho neexistuje. Pri plánovaní svadby na to rozhodne pamätajte a pristupujte ku všetkému s rozumom.

Ak sa rozhodnete hľadať lacné miesta na svadbu, a usporiadať celú svadbu tak, aby vás nezruinovala, tak budete musieť robiť nejaké kompromisy. Na druhej strane sme presvedčení, že lacnejšie varianty sú koľkokrát krajšie, príjemnejšie a že tá trocha úsilia za finálny výsledok rozhodne stojí.