fbpx

Kto vedie nevestu k oltáru, ak otec nemôže

Podľa svadobnej tradície by mal byť tým, kto vedie nevestu k oltáru, jej otec. Čo však robiť, ak táto možnosť nie je k dispozícii? Na otázku, kto vedie nevestu k oltáru, nie je ťažké odpovedať. Existuje niekoľko možností, buď podľa etikety, alebo podľa vašich vlastných preferencií.

Kto vedie nevestu k oltáru?

Prečo sa stalo zvykom, že žena by mala byť za sprievodu správnej svadobnej hudby odvedená k oltáru? Zvyčajne je to otec, kto vedie nevestu k oltáru, a to z toho dôvodu, že ako rodič, ktorý sa o ňu celý život staral, chce vidieť, že sa cíti dobre v starostlivosti svojho manžela. Môžeme sa však na to pozrieť aj z iného uhla, pretože etiketa hovorí, že nevestu by mal do manželstva priviesť niekto, kto má s manželstvom skúsenosti. Preto by to mal byť starší a ženatý muž.

Spoločne

Niekedy sa môžete stretnúť s názorom, že cestou k oltáru by sa mali títo dvaja tváriť ako slobodní po svojom boku, avšak potom od oltára odídu už ako manželia. Toto riešenie je obľúbené a účinné najmä u párov, ktoré sú spolu už niekoľko rokov a majú spolu deti. Môžu ich vziať so sebou k oltáru a alternatívnym riešením je, že nevestu sprevádza jej syn a ženícha jeho dcéra. Toto je pomerne časté riešenie, ak žena stratí otca, ale má staršieho syna, ktorý môže túto úlohu zastúpiť.

Kam ďalej: viete, aká je najbežnejšia veľkosť snubného prsteňa?

S mamou

Nevesta by sa mala cítiť naozaj blízko osoby, ktorá ju povedie k oltáru, a cítiť sa v jej spoločnosti príjemne. Niektoré ženy sa držia zásady, že do manželstva by ich mal priviesť starší a ženatý muž, preto si vyberajú napríklad brata, strýka alebo starého otca. Ak sa však nechcete nevyhnutne riadiť týmto nepísaným pravidlom, koho lepšieho si môžete vybrať pre svoju cestu k oltáru ako vlastnú matku. Koniec koncov, rodič je nám najbližší, takže je to skvelé riešenie, keď príde na otázku, kto povedie nevestu k oltáru. Nezabudnite však, že keď otec vedie nevestu k oltáru, matku zvyčajne sprevádza svokor. To sa však zmení, ak chcete, aby vás sprevádzala vaša matka. Preto je vhodné nájsť pre svokra iný sprievod.

Hodenie kytice by malo rozhodnúť o tom, kto ďalší bude o rok a deň kráčať k oltáru!

Na vlastnú päsť

Ak si žena nevyberie mužský sprievod z rodiny a matka neprichádza do úvahy, potom sa samozrejme ponúka možnosť niekoho bez pokrvnej väzby. Koniec koncov, podľa etikety je vek a manželstvo daného muža dôležitejšie ako rodinný vzťah. Ak však nevesta nechce niekoho, kto nie je jej rodinou, môže sa rozhodnúť, že pôjde k oltáru sama. Hoci ide o trochu netradičné riešenie, neznamená to hneď, že je nevhodné. Verte mi, že takýto vstup môže vytvoriť zaujímavú svadobnú atmosféru, v ktorej budete dominantnou postavou.

Túto možnosť využijete, ak chcete mať svadbu bez rodiny alebo len so svedkami!

Výber sprievodu je úplne na žene. Môže to byť napríklad svedok, ktorý bude tiež čakať na prejav po svadbe. Vždy by mala ísť s tým, kto je jej najbližší, bez ohľadu na ostatné okolnosti. Dôležitý je pocit bezpečia a pohodlia bez ohľadu na to, kto bude v tej chvíli stáť po vašom boku.