fbpx

Kráľovský kočiar – kráľ, kráľovná a svadobní hostia!

Keď sa povie svadobné hry, určite by nemal chýbať kráľovský kočiar. S touto hrou sa môžete stretnúť pomerne často na svadbách, pretože ponúka veľa zábavy. Tradičná verzia zahŕňa pitie alkoholu, ale existujú aj iné varianty, takže si hru môžete prispôsobiť svojmu štýlu.

Pravidlá nie sú zložité, budete potrebovať len niekoľko ochotných dobrovoľníkov.

Úloha svadobnej hry

Hra na svadobný kočiar, niekedy označovaná ako kráľovský kočiar, je založená najmä na jednotlivých úlohách. Hry sa zúčastňujú nevesta a ženích a deväť ďalších hostí.

  • V tejto hre sa nevesta a ženích stávajú kráľom a kráľovnou, pričom ostatné úlohy si môžu rozdeliť podľa vlastného uváženia.
  • Štyria hráči budú kolesami kráľovského koča, dvaja hostia budú koňmi a jeden z ostatných by mal byť kočišom.
  • Poslední dvaja hráči potom prevezmú úlohy kameňov.

Samozrejme, nesmie chýbať ani moderátor, ktorý rozpráva kľúčový príbeh. Príbeh obsahuje rôzne slová, po ktorých vyslovení sa musí príslušný hráč postaviť. Ak nereaguje, za trest ho polejeme alkoholom. Je tiež dobré mať po ruke niekoho, kto bude na tieto chyby dohliadať, pretože počas hry si ich nemusíte všimnúť. Dávajte si však pozor na množstvo alkoholu, táto svadobná zábava sa môže ľahko zvrtnúť.

Príprava hry

Hra na svadobný kráľovský kočiar si nevyžaduje zložitú prípravu. Budete potrebovať len jedenásť stoličiek a vhodný priestor. Stoličky je potom potrebné správne rozmiestniť. Základom sú kolesá voza – vytvorte z nich obdĺžnik. Potom do nej posaďte nevestu a ženícha, t. j. kráľa a kráľovnú. Kočiš bude mať svoju stoličku pred kolesami a pravý a ľavý kôň musia byť pred ním.

Na každú stranu voza umiestnite stoličku pre kamene.

Kľúčové postavy a úlohy v kočiari!

Pravidlá hry kráľovský kočiar nie sú príliš zložité. Budete sa musieť sústrediť len na niekoľko dôležitých slov. V skutočnosti každý hráč počas hry reaguje na rôzne slová, ktoré zaznievajú v príbehu. Prehľadné rozdelenie nájdete v nasledujúcej tabuľke.

Role Klúčová slova
Kráľ Kráľ, kráľovstvo, hrad, kráľovský
Kráľovná Kráľovná, kráľovstvo, hrad, kráľovský
Tréner Tréner
Ľavé zadné koleso Ľavé koleso, zadné koleso, ľavé zadné koleso, vozík
Pravé zadné koleso Pravé koleso, zadné koleso, pravé zadné koleso, vozík
Ľavé predné koleso Ľavé koleso, predné koleso, ľavé predné koleso, vozík
Pravé predné koleso Pravé koleso, predné koleso, pravé predné koleso, vozík
Pravy kôň Kôň, koč, pravy kôň
Ľavý kôň Kôň, koč, ľavý kôň
Kamene Kamene, diery, výmole

Rekvizity pre kráľovský kočiar

Aby bola hra o niečo autentickejšia a zábavnejšia, môžete hráčom poskytnúť aj rôzne rekvizity. Pre kráľa a kráľovnú sa samozrejme hodia koruny. Na koči by nemal chýbať bič. Pre koňa sú obľúbené papierové konské hlavy. Kreativite sa však medze nekladú, môžete si vyrobiť akúkoľvek inú rekvizitu, ktorá vyhovuje vašej hre.

Okrem rekvizít môžete pridať aj drobné úlohy, ktoré hru ešte viac sprísnia.

Keď sa kráľ a kráľovná postavia súčasne, majú za úlohu pobozkať sa. Kone potom môžu erdžať, keď vstávajú zo stoličiek, kočiš kričí hahaha! Dokonca aj kamene si môžu naplno užiť svoju úlohu – pri vstávaní zo stoličky môžu povedať „drc, drc“ alebo dokonca „bum, bum“.

Ak viete, že chcete na svadbe hrať kráľovského trénera, môžete si pripraviť aj rekvizity do fotobúdky, ktoré sa vám budú počas hry hodiť.

Alternatívy

Štandardným trestom je podávanie alkoholu, ale určite to nemusí byť pravidlom. Hru si môžete vychutnať aj bez alkoholu, či už ste abstinent, alebo chcete zapojiť deti. Nealkoholické nápoje sa môžu podávať v pohári.

Svadobná tombola alebo svadobný kvíz sú ďalšie osvedčené hry!

Ďalšou možnosťou je udeliť trestné body namiesto nápojov. Víťazom sa stane ten, kto bude mať na konci najmenej bodov. A ten, kto mal najviac trestných bodov, môže dostať za úlohu pozvať novomanželov niekam, napríklad na večeru alebo spoločenskú udalosť.

Vlastný príbeh

Predtým, ako začnete hrať, je dobré sa trochu pripraviť. Budete potrebovať celý príbeh, ktorý je základom hry svadobný kráľovský kočiar. Text môžete nájsť na internete (text hry som vložil do hlavného článku, ale asi je to tu lepšie), ale ak pripravujete túto hru pre novomanželov a chcete ich naozaj prekvapiť, potom stojí za to skúsiť vymyslieť vlastný text.

Je to preto, že si ho môžete prispôsobiť, rovnako ako kľúčové slová. Vyberte si pointu príbehu podľa toho, čo je neveste a ženíchovi blízke. Ak majú radi hory, potešte ich príbehom o svadobnom výstupe na horu.

Potom stačí nájsť niekoľko prvkov, ktoré sa často opakujú, a určiť ich ako vybrané slová, na ktoré sa treba postaviť.

Kráľovský kočiar ponúka veľa zábavy. Hra plynie pomerne rýchlo a hráči si musia dávať veľký pozor, aby zachytili všetky dôležité slová a neurobili chyby. Či už sa rozhodnete pre variant s alkoholom alebo bez neho, môžete sa tešiť na množstvo zábavných momentov, ktoré pobavia všetkých hostí.

Text príbehu

Kedysi dávno bolo jedno malé kráľovstvo. Tiahla sa za malebnými potokmi plnými skál, údolí a lesov. V tomto malom kráľovstve žili kráľ a kráľovná. Jedného dňa, keď bolo krásne počasie a vtáky veselo spievali, sa kráľovná rozhodla, že by sa rada previezla po kráľovských záhradách.

A ona povedala svojmu kráľovi. „Kráľ, môj milovaný kráľ, môj úžasný kráľ, rád by som sa previezol po našom kráľovstve, zavolaj kočiša.“

Kráľ povedal svojej kráľovnej. „Si si istá, kráľovná? Pršalo a cesty sú plné kameňov a výmoľov, ale nech je teda po vašom. Poďme sa pozrieť, ako sa darí nášmu kráľovstvu.“

Zavolal na kočiša. „Kočiš, môj najdrahší kočiš, môj najdrahší kočiš, pripravte koč a vyveďte kone zo stajne. Zapřiahnite kone pred kočom, pretože kráľovná a kráľ chcú odísť zo zámku. Skontrolujte pravé zadné koleso a ľavé predné koleso, či dobre držia, aby sa počas jazdy lesom cez kamene a výmole nezlomili.

Kočiš teda zašiel do stajne, skontroloval oba kone a vyviedol ich von. Potom zapriahol voz a koči. Aby si bol stopercentne istý, ešte raz všetko skontroloval. Najprv išiel k ľavému koňovi, potom k pravému a skontroloval aj ľavé predné koleso, ľavé zadné koleso, pravé zadné koleso a pravé predné koleso.

Všetko bolo pripravené, a tak zavolal: „Kráľ, môj milovaný kráľ, tvoj kráľovský koč a voz sú pripravené. Kráľ a kráľovná nastúpili a išli si pozrieť svoje kráľovstvo. Cesta sa vinula malebnými uličkami plnými výmoľov ukrytých pod veľkými topoľmi, okolo rybníkov a veľkých lúk a po cestách plných kameňov. A kráľovná povedala: „Kráľ môj, kráľ môj, ale bojím sa, čo ak kráľovský koč nevydrží? Prechádzame cez kamene a výmole a sme stále ťažší a ťažší.

A kráľ povedal kráľovnej: „Moja drahá kráľovná, moja najdrahšia kráľovná, vôbec sa ničoho neboj. Kočiar má vymenené obe zadné kolesá a obe predné kolesá. Okrem toho sú naše dva kone najlepšie v celom kráľovstve. A kráľovná povedala: „No, teraz som pokojnejšia.“

Hry patria na svadbu, preto na to myslite už pri plánovaní samotnej svadby!

O chvíľu sa kráľovná spýtala kráľa: „Môj drahý kráľ, môj najdrahší kráľ, spýtaj sa kočiša, či kone majú dosť ovsa.“ Kráľ zavolá na kočiša: „Kočiš, hej, kočiš, sú kone nakŕmené?“ Kočiš odpovedá: „Samozrejme, môj kráľ.“

O chvíľu kráľovná hovorí kráľovi: „Môj drahý kráľ, môj dobrý kráľ, môj najdrahší kráľ, môj najkrajší kráľ, myslím, že ľavé predné koleso hádže.“ Zrazu sa ozve náraz, ktorý trhne kočom, pretože pravé predné koleso narazilo do kameňa. Kráľ zavolá na kočiša: „Kočiš, čo sa deje?“ „Netuším, kráľ,“ odpovie kočiš, „ale dúfam, že vy a kráľovná ste v poriadku.“ Kráľ aj kráľovná odpovedali, že áno.

Kočiš teda zoskočil z koča a išiel ho skontrolovať. Keď bol dole, rozhodol sa skontrolovať aj koč. Najprv teda skontroloval pravého koňa a potom ľavého. Nebol si istý, a tak skontroloval ľavého koňa a potom pravého. Potom prešiel na pravé predné koleso, pravé zadné koleso, opäť skontroloval pravé predné koleso, potom ľavé zadné koleso, ľavé predné koleso a ľavé zadné koleso.

Nič nenašiel, a tak išiel ku kráľovi a povedal mu: „Kráľu, môj milovaný kráľ, všetko je v poriadku, koč i voz. Museli sme naraziť na dieru alebo kameň. „Som rada, že to tak dopadlo,“ povedala kráľovná. „Myslel som si to najhoršie,“ povedal kráľ. „Že nám môže odpadnúť pravé predné koleso.“

Kráľ mu teda opäť povedal, aby pokračoval v jazde a pomaly sa vrátil na hrad. Kočiš naskočil do koča a popohnal oba kone. Ľavý kôň najprv nebol veľmi ochotný, ale pravý kôň ho presvedčil, aby ťahal rovnako. Voz a koča sa teda opäť dali do pohybu. Po niekoľkých minútach bezpečne dorazili do svojho kráľovstva a kráľ s kráľovnou poďakovali kočišovi za príjemnú jazdu v kráľovskom koči.

Ak hra trvá príliš dlho, môžete text skrátiť. Trvanie tejto hry je individuálne