fbpx

Korkovné

Nie ste spokojný s tým, aký alkohol vám ponúka miesto, kde chcete usporiadať svoju svadbu, a nehodláte sa s tým uspokojiť? Našťastie ani nemusíte. Pravdepodobne ale budete musieť s prevádzkovateľom daného podniku vyriešiť, ako to urobiť, aby ste si mohli priniesť na svadbu vlastný alkohol a zaplatiť za konzumáciu takzvané „korkovné“.

Čo je korkovné?

Korkovné je zjednodušene povedané poplatok spojený s tým, že si na svadbu či oslavu, prinesiete nejaký vlastný alkohol. K takejto situácii môže dôjsť z viacerých dôvodov. Či už je to napríklad nevyhovujúca ponuka druhu vín, či iného alkoholu, alebo tiež môžete mať v rodine nejakého vinára. V takom okamihu sa vám môže skôr hodiť zaplatiť korkovné za každú prinesenú fľašu. Budete piť víno, ktoré máte radi a ešte ušetríte.

Korkovné môže zmenšiť váš svadobný rozpočet!

Prečo sa platí?

Vzhľadom na to, že konzumácia alkoholu je na svadbe často hlavnou položkou v utrácaní pre danú reštauráciu alebo katering, tak situácia, keď si prinesiete vlastný alkohol na konzumáciu, znižuje prevádzkovateľovi zisk. Zároveň máte k dispozícii dané priestory, personál a tiež poháre. Je preto potrebné ušlý zisk prevádzkovateľovi kompenzovať tým, že za vlastné fľaše zaplatíte príslušný poplatok.

Koľko sa obvykle platí podľa druhu alkoholu a ako sa počíta?

S korkovným sa môžete stretnúť prakticky v každom podniku, ale veľmi sa môže líšiť suma, ktorú v danom mieste budete musieť zaplatiť. Samozrejme, záleží tiež na druhu alkoholu, ktorý sa bude takto účtovať. Najčastejšie ide o víno, ale aj o tvrdý alkohol. Z toho logicky vyplýva, že suma, ktorú bude potrebné zaplatiť za tvrdý alkohol, bude vyššia než za fľaše vína.

Kým korkovné za vínové fľaše sa pohybuje v rozmedzí od 6 eur a vyššie, podľa kvality vína a cenovej hladiny reštaurácie za tvrdý alkohol si priplatíte až 12 eur a vyššie, taktiež podľa kvality daného alkoholu a danej reštaurácie.

Ak sa pre vlastný alkohol na svadbu rozhodnete, určite majte všetko dobre spočítané, a to ideálne s hlavným prevádzkovateľom, ktorý bude mať vašu obsluhu na starosť. Pred samotnou svadbou si urobte spoločnú inventúru, kde spočítate, koľko zatvorených fliaš ste priviezli. Druhý deň potom spočítate, koľko presne sa vypilo, a z tejto hodnoty potom uhradíte dané korkovné.

Kedy sa môže korkovné najviac vyplatiť?

Môže sa vám teda vôbec taký poplatok vyplatiť? Určite áno. A to najmä pri tvrdom alkohole vyššej ceny. Ak napríklad chcete hosťom dopriať prémiové rumy alebo whisky, môže byť rozdiel naozaj značný. Kým ceny vyzretého alkoholu môžu v reštauráciách začínať aj na 7 eurách, celé fľaše môžete v prepočte a pri dobrej cene zakúpiť aj za menej ako polovicu.

Ak si na svadbu prenajmete stodolu, môžete sa vyhnúť aj poplatku za korkovanie.

Korkovné nielen na alkohol?

Môže sa vám stať, že budete platiť poplatok aj na iné občerstvenie, než na alkohol? Nie je to síce také časté, ale určite sa to stáva. Najčastejšie to môže byť pri dezertoch a sladkom občerstvení, ktoré si väčšina novomanželov vyberá na svadbu samostatne. Pri hostine tiež často môžete naraziť na svadobné koláčiky, zatiaľ sme však nepočuli, že by za ne niekto na svadbe platil poplatok.

Poslednou možnosťou, kde sa môžete s korkovným stretnúť, je konzumácia vlastných nealkoholických nápojov. V tomto prípade sa vám to ale takmer určite nevyplatí, pretože nealko je práve tým miestom, v ktorom majú reštaurácie najväčšiu maržu. Ak na tom budete aj tak trvať, určite to pre vás bude značne nevýhodné.