fbpx

Farby na svadbu: Vyberte si podľa vkusu, miesta a významu farieb!

Výber správnych farieb na svadbu môže byť veľmi zložitý. Je veľmi ťažké rozhodnúť sa, ako vybrať správne farby pre vašu svadbu, pretože je dôležité zladiť rôzne farby pre čo najlepšiu atmosféru. To môže zahŕňať časti výzdoby, kvety, oblečenie sva
dobčanov a mnoho ďalšieho.

Najlepším riešením je vybrať si dve farby – jednu základnú a jednu doplnkovú – a potom sa ich držať. Môžete sa samozrejme rozhodnúť podľa svojho vkusu, ale pomôcť vám môže aj význam jednotlivých farieb.

Dve dôležité farby pre svadbu


Farebný efekt je na svadbe veľmi dôležitý, pretože výrazne ovplyvňuje atmosféru dňa. Preto je dobré venovať pozornosť farbám a čo najlepšie ich zladiť. Na tento účel je potrebné zvoliť dva základné odtiene.

Hlavná farba


Dôležitá je hlavná farba, teda tá, ktorá bude dominovať dekoráciám, kvetinovej výzdobe a podobne. Môžete si vybrať zo širokej ponuky, ale vždy si dobre premyslite, ako bude farba vyzerať a či je praktická. Ak sa dokonca rozhodnete požiadať svadobčanov o zladenie jednej farby, napríklad žltá nebude ideálnou voľbou.

Je možné ponúknuť rôzne kompromisy, ale nezabudnite, že na svadobných fotografiách budú lepšie vyzerať zhodní hostia.

Ak sa nechcete zaoberať oblečením svadobčanov, skúste aspoň zladiť štýl a farbu šiat družičiek. Môže sa to zdať ako detail, ale nakoniec to oceníte.

Farba pozadia


Po druhé, musíte si vybrať základnú farbu. Aj keď by sa mohlo z názvu zdať, že nie je až taká dôležitá, je to práve naopak. Základná farba zaberie najviac miesta a bude vidieť všade. Na zladenie s hlavnou farbou sa často vyberá z relatívne neutrálnych odtieňov, ako je biela, krémová alebo šampanská. Tieto svetlé odtiene sa skvele kombinujú s rôznymi farbami, takže záleží len na vašich preferenciách.

Svadobný účes môže byť spojený so základnou farbou!

Svadobné farby a ich význam


Existujú rôzne farby, z ktorých niektoré sú na svadbu vhodnejšie ako iné. Keď skombinujete význam jednotlivých farieb s vaším vkusom, nájdete tú správnu farbu, ktorá vytvorí na vašej svadbe jedinečnú atmosféru. Aj farby môžu mať výrazný vplyv na našu náladu a ovplyvniť celý deň.

Biela


Biela farba sa veľmi často spája so svadbami. Používa sa ako základná farba, pretože jej jemný odtieň je skvelým podkladom pre inú výraznú farbu.

  • Symbolika bielej farby je rozmanitá – predovšetkým sa spája s čistotou, čestnosťou a spravodlivosťou.
  • Okrem toho sa však táto farba spája aj s novými začiatkami, takže svadba je ideálnou príležitosťou na použitie bieleho dekoru.
  • Z duchovného hľadiska je symbolom osvietenia, pričom biela farba má schopnosť posilniť duchovnosť.

Bielu farbu určite oceníte aj z praktického hľadiska. V skutočnosti ide o skutočne neutrálny odtieň, ku ktorému si môžete vybrať akúkoľvek hlavnú farbu. Okrem toho biela farba priestor rozjasní a opticky zväčší, takže na prvý pohľad vyzerá lepšie.

Ružová

Na svadbách sú veľmi obľúbené aj svetlé odtiene ružovej. A najmä romantické duše, ktoré sa prikláňajú k umeniu. Táto farba však môže symbolizovať rôzne vlastnosti – spája v sebe jemnosť, hlbokú lásku a nežnosť. Samozrejme, dobre sa dopĺňa s bielou, ale aj s inými svetlými odtieňmi. Ponúka skvelé možnosti pre kvetinové aranžmány a iné dekorácie – môžete ju kombinovať aj s inými pastelovými odtieňmi.

Červená

S červenou farbou na svojej svadbe určite zažiarite. Je ideálny pre každého, kto to chce na svojej svadbe poriadne roztočiť. Červená farba podporuje sebadôveru, vášeň a fyzickú aktivitu. Vháňa vám do žíl veľa energie, prebúdza váš temperament a zvyšuje vašu sexuálnu energiu. Keďže ide o skutočne výraznú farbu, ktorá vyvoláva rôzne emócie, je dôležité používať ju citlivo.

Preto je dobré používať len červené doplnky, kvety a iné drobnosti – doplnky oblečenia, šperky a podobne.

Oranžová

Oranžová je skvelou voľbou pre každého, kto si chce užiť veľa pozitívnej energie. Táto farba prináša optimizmus a radosť zo života, preto je vhodná pre každého. Oranžová farba je však často obľúbená najmä u extrovertov, ktorí sú radi stredobodom pozornosti. Na oranžovej svadbe určite nebudete sedieť v kúte – je tu veľa zábavy, veľkej energie a impulzívnych rozhodnutí. Túto farbu môžete kombinovať s bielou, ale je obzvlášť skvelá na jesenné svadby.

Náš tip: Môžete ju skombinovať so žltou alebo hnedou farbou a vytvoriť tak typicky jesennú kombináciu.

Hnedá

Hnedá farba nie je obľúbenou voľbou pre hlavnú farbu. Na svadbách si však stále nachádza svoje miesto. Často je jemným doplnkom iných výrazných farieb, ale aj v jednoduchej kombinácii s bielou farbou ponúka určitý šarm. Je vhodnejší pre konzervatívnych ľudí, ktorí netúžia po divokých kontrastoch. Hnedá farba symbolizuje pokoru, trpezlivosť a silu. Poskytuje pocit bezpečia a vytrvalosti.

Žltá

Žltá je veľmi špecifická farba, ktorá má síce skvelé vlastnosti, ale je veľmi ťažké ju zladiť s inou farbou. Preto sa zvyčajne kombinuje s bielou alebo hnedou farbou. Žltá je farba pre každú veselú dušu. Je symbolom šťastia, duševnej energie a vysokej inteligencie. Túto farbu si často vyberajú ľudia so zmyslom pre humor a túžbou po sebarealizácii. Nesie energiu svetla a do vášho života prinesie len pozitívne veci, čo je skvelé pre nové začiatky, napríklad svadbu.

Zelená

Zelená je v úzkom spojení s prírodou, ponúka pokoj a harmóniu. Symbolizuje tiež zdravie, regeneráciu a načerpanie nových síl. Je skvelý na jarné svadby, pretože príroda sa prebúdza a zelená. Ak máte radi zelenú farbu, pravdepodobne patríte medzi čestných, lojálnych a skromných ľudí. Tento odtieň rozžiari vašu svadbu, dokonale dopĺňa bielu, môžete si však vybrať aj iné neutrálne odtiene.

Modrá

Modrá je skvelou voľbou, ak je pre vás prioritou pokojná svadobná atmosféra. Jeho účinok dokáže upokojiť aj inak hysterické povahy, pričom symbolizuje rôzne veci. Múdrosť, šťastie, sloboda, energia, dôvera a mnoho ďalšieho. Modrá farba ako hlavná farba je správna, ale uistite sa, že je to chladná farba.

Preto sa používa skôr na zimných svadbách, ale môže vyzerať skvele v akejkoľvek situácii.

Fialová

Fialová býva voľbou najmä pre nekonvenčných a umeleckých ľudí. Rozptyľuje negatívne myšlienky a zaháňa pocity úzkosti, takže je ideálny na svadbu. Je to výrazná farba, ale nebude vás rozptyľovať. Môžete sa vydať aj cestou kvetinovej výzdoby – v tomto prípade je ideálnym riešením levanduľa.

Čierna

Čierna ako svadobná farba je stále veľmi kontroverzná, ale na niektorých svadbách ju stále nájdete. Často sa jej vyhýbame, pretože pre nás symbolizuje najmä smútok a žiaľ. Okrem toho je však aj výrazným symbolom elegancie. Ak sa teda nebojíte, môžete do svojej svadby zakomponovať čiernu farbu. Mali by ste však počítať s veľkou pozornosťou, pretože táto voľba sa často nestretáva s nadšením okolia.

Zlatá

Zlato je jednoducho extravagantné. Je symbolom bohatstva, úspechu a hojnosti. Ak teda túžite po výraznej dekorácii, zlato je ideálnou voľbou. Dávajte si však pozor, aby ste to so zlatými doplnkami nepreháňali. Z honosnej svadby by sa v okamihu mohla stať gýčová veselohra.

Náš tip: Túto farbu citlivo kombinujte s inými odtieňmi – béžovou, bielou alebo dokonca hnedou. Farby na svadbe by mali vyzerať harmonicky.

Strieborná

Striebro sa tiež spája s hojnosťou. Je však trochu jemnejší a symbolizuje aj romantiku a nádej. Hovorí sa, že táto farba dokáže eliminovať negatívne sily a odstrániť zlo, vďaka čomu ju oceníte na svojej svadbe. Je to tiež studená farba, rovnako ako modrá, takže sa hodí skôr na zimnú svadbu. Možno ju kombinovať s rôznymi inými farbami, takže môže byť hlavnou farbou alebo farbou pozadia.

Pri takom množstve rôznych farieb, z ktorých si môžete vybrať, je ťažké niečo odporučiť. Vždy sa riaďte svojím srdcom a vyberte si farbu, ktorá je vášmu srdcu najbližšia. Ak stále váhate, zohľadnite okolnosti svadby. Dôležité je ročné obdobie, štýl svadby a samotné prostredie. Preto sa vždy snažte vybrať ideálne riešenie pre konkrétne podmienky. Kým na svadbu na zámku sa hodia jemné farby, na svadbu pod holým nebom sa nemusíte báť siahnuť po výrazných odtieňoch.