fbpx

Alkohol na svadbu. Koľko piva? Koľko vína? A kto čo platí?

Skvelé pitie, skvelé jedlo, skvelá hudba. Ak plánujete svadbu, určite chcete, aby na tej vašej bolo toto všetko splnené. A ako to už býva, ku skvelej zábave často patrí práve dobré pitie. Alkohol na svadbu tak nejako patrí. Koľko pív sa ale vypije? A aké víno bude vyhovovať tak nejako všetkým?

Pre väčšinu novomanželov je dôležité, aby pripravili perfektný deň nielen pre seba, ale aj pre svojich hostí. Aby sa nikto nenudil, aby všetkým chutilo a aby sa na vašu svadbu hlavne spomínalo len v tom najlepšom svetle. Táto spoločenská udalosť, kde sa stretnú dva rodinné klany, vaši najlepší priatelia a ich drahé polovičky, si skrátka vyžaduje dôkladnú prípravu.

Nižšie pre vás máme kompletný prehľad informácií o tom, čo sa na svadbe pije a koľko sa toho vypije, čím hostí obdarovať a na koho nezabudnúť?

 1. Aký alkohol na svadbu?
  1. pivo
  1. víno
  1. welcome drink
  1. prípitok
  1. tvrdý alkohol na svadbu
 2. Množstvo alkoholu na svadbu
  1. všeobecne – ranný/popoludňajší obrad
  1. tabuľka s množstvom
  1. kto platí aký alkohol na svadbe
  1. korkovné
 3. Ako a kam alkohol na svadbe umiestniť?
  1. koliesko
  1. stará vaňa
  1. pánsky bar
  1. pojazdný bar
 4. Vlastné etikety na víno
  1. návrh spoločný s pozvánkou
  1. darček pre hostí
 5. Nezabudnite aj na nealko
  1. voda
  1. džbány s limonádou
  1. nealko víno a nealko šampanské

Aký alkohol na svadbu?

Nie každý je pivár, nie každý je vinár a nie každý holduje pohárikom. Rovnako ako sa niekto teší na guláš, iný bude chcieť ovocný šalát. Preto je potrebné sa pri svadobných prípravách zamyslieť nad tým, koľko klientov bude patriť do akej škatuľky, aby ste mali pre každého z nich pripravené to, čo má rád a čo mu chutí. Našťastie je pomerne ľahké hostí rozdeliť do jednotlivých kategórií podľa toho, akému alkoholickému nápoju dávajú prednosť.

Pivo

Pivo je rozhodne základným alkoholickým nápojom, ktorý by ste mali na svadbe mať. Či budú všetci vaši hostia z jedného kraja, či dokonca okresu, pravdepodobne sa aj ľahšie zhodnú na tom, ktoré pivo im chutí, a tak výber budete mať podstatne jednoduchší. Ak sa ale na svadbe spájajú ľudia z rôznych kútov republiky, tak budete mať výber piva podstatne zložitejší. V tomto prípade odporúčame staviť na istotu a vybrať niektorú z hlavných značiek, ktorá sa považuje za všeobecnú jednotku medzi pivami. Ktorá to bude, to záleží na vás.

pivo

Často sa ale tiež stane, že s výberom piva si nebudete musieť príliš lámať hlavu. Svadby sa najčastejšie odohrávajú na miestach, kde je vlastná reštaurácia alebo zaobstaraný katering, a tam vám skrátka oznámia, aké pivo sa bude na svadbe točiť. Pravdepodobne s tým nič nezmôžete, takže to jednoducho prijmite ako fakt.

Víno

Biele? Červené? Sladké? Suché? Tu je to snáď ešte zložitejšie. Na druhej strane pri výbere vína sa nemusíte obmedzovať len na jeden variant a môžete tak ponúknuť vašim hosťom širší výber jednotlivých vín. Každý si skrátka vyberie to, čo mu chutí.

Výber vína môžete tiež prispôsobiť ročnému obdobiu, v ktorom sa vaša svadba bude konať. Pretože biele vína sa podávajú chladené, pravdepodobne si ich v letných mesiacoch vychutná viac ľudí než vína červené.

Rovnako tak je možné vínny lístok upraviť aj podľa toho, aké pokrmy budete na svadbe podávať. K ťažším pokrmom z hovädzieho, bravčového či diviny sa skôr hodia červené vína. Rovnako tak sú perfektnou kombináciou aj k plesňovým syrom.

Ak ste pre vašich hostí pripravili skôr ľahšie pokrmy, ako sú ryby, šaláty či stredomorská kuchyňa, biele víno bude vhodným variantom.

Welcome Drink

Prídete a hneď máte pohárik v ruke. Asi to poznáte. Ani svadba nemusí byť výnimkou, lebo môžete pre svojich hostí prichystať welcome drink, ktorý ich okamžite zapojí medzi ostatných hostí, a tak hneď môžu začať postávať pri barových stolíkoch a pobaviť sa s priateľmi.

Na welcome drink sa najčastejšie používa sekt, šampanské alebo napríklad Prosecco. Vždy by ale malo ísť o nejaký drink s primeraným množstvom alkoholu.

Na väčšine svadieb nevestu prvýkrát možno vidieť až pri samotnom obrade, takže hostí buď vítajú družičky, alebo svedok, prípadne samotný ženích. Tu musíme upozorniť, že pokiaľ ide o ženícha, kto bude hostí vítať, určite si nedávajte welcome drink spoločne s každým hosťom. Mohlo by vás to ľahko unaviť.

Prípitok

Prvý novomanželský prípitok a ešte navyše so všetkými hosťami. Ak si nechcete zbytočne lámať hlavu tým, aký druh alkoholu zvoliť práve na prípitok, určite môžete použiť rovnaký druh alkoholu ako práve na welcome drink. Všeobecne je dobré alkohol príliš nemixovať, takže to môžete týmto dodržať a zároveň si nevyrábate zbytočnú prácu s ďalšími variantmi.

Ak máte rodinné korene niekde na dedine, tak váš novomanželský prípitok bude určite skombinovaný s nejakou domácou pálenkou. Či už pôjde o slivovicu, alebo orechovicu, pár pohárikov určite padne.

Tvrdý alkohol na svadbu

A ako je to na svadbe s tvrdým alkoholom? V ponuke by určite mal byť a často prichádza na rad až v neskorých hodinách. K dispozícii by mala byť štandardná ponuka tvrdého alkoholu, ktorá je buď dostupná v danej reštaurácii, alebo od kateringu. Rovnako tak je vhodné ponúknuť hosťom domáce pálenky alebo tie od vašich známych. S tvrdým alkoholom ale buďte opatrnejší ako v prípade piva či vína.

tvrdy alkohol

Alkohol na svadbu – aké množstvo bude potrebné?

Organizovanie svadby je pre mnohých novomanželov prvá veľká akcia, ktorú v živote organizujú. Preto je ťažké niektoré veci pri plánovaní správne odhadnúť a jednou z nich je často práve množstvo alkoholu. Koľko sa toho vypije? Čo všetko treba mať pripravené? A ako to všetko spočítať?

Veľa bude záležať na tom, v aký čas sa bude konať váš obrad a tiež na zložení hostí. Ak budete mať svadbu len v rodinnom kruhu a najpočetnejšie budú zastúpení rodičia a starí rodičia, pravdepodobne nebudete na svadbu potrebovať toľko alkoholu, ako keď pozvete všetkých svojich rovesníkov, ktorí navyše ešte nemajú deti. Zlaté pravidlo ale je, že je lepšie mať alkoholu viac než menej. Keď sa nevypije, tak sa môže vrátiť alebo napríklad rozdať.

Po niekoľkých drinkoch môžete hosťom povedať, ako prebehla žiadosť o ruku!

Koľko mať alkoholu podľa času obradu?

Jeden z bodov, ktorý by vám mohol pomôcť s rozhodovaním, koľko alkoholu na svadbu objednať, je čas obradu. Ak budete mať obrad napríklad už 10 hodine dopoludnia, pravdepodobne budete potrebovať alkoholu o niečo viac, než keď si svoje „áno“ poviete napríklad až o tretej hodine popoludní.

Nie je ale potrebné v prípade dopoludňajšieho obradu objednať dvojnásobné množstvo pitia. Skrátka a dobre je veľká šanca, že keď skôr začnete, tak aj skôr skončíte. Nikto toho na svadbe nezje dvakrát toľko, ak začnete o pár hodín skôr.

Množstvo alkoholu prehľadne

Čo kus, to originál. Každý pije inak rýchlo, vydrží iné množstvo a má rozdielne preferencie. Ale určite môžete vytvoriť nejaký vzorový priemer, ktorý vám pomôže celkový objem odhadnúť.

Čo sa piva týka, tak je dobré počítať hlavne mužskú časť svadobného osadenstva. Niežeby ženy pivo nepili, ale nie je to taký slávnostný nápoj a pravdepodobne siahnu skôr po víne. Podľa našich skúseností vypijú chlapi na svadbe zhruba 10 pív za celý deň na osobu. Niekto viac, niekto menej, ale v priemere to tak bude.

Čo sa vína týka, tak tu veľa záleží práve na počasí, v ktorom svadbu budete mať. V letných mesiacoch bude potrebné počítať minimálne s jednou fľašou vína na osobu, ktorá bude víno piť. Ide o tri a pol pohára s objemom 2 deci.

Medzi ďalšie nápoje môžete zahrnúť nejaké letné drinky, ako napríklad mojito alebo Cuba Libre. Tieto drinky sa počítajú ťažšie, ale ak budú v ponuke, pravdepodobne si každý piaty hosť na svadbe aspoň dva drinky za večer dá.

Kto platí aký alkohol na svadbu a na svadbe?

Asi najdôležitejšia otázka pre všetkých novomanželov. Kto to všetko zaplatí. Vzhľadom na to, že svadba sama osebe nie je lacnou záležitosťou, odporúčame si dávať pozor, akú útratu na bare za hostí uhradíte.

Na väčšine svadieb je zvykom, že pivo a víno idú na účet novomanželov. Do tejto ponuky môžete zahrnúť aj niektoré destiláty. Ak hosťom umožníte konzumovať na váš účet akékoľvek nápoje, buďte si istí, že na účtenke potom uvidíte aj prémiové whisky a rumy.

Ak chcete pohostiť svojich hostí bez ohľadu na financie, určite im doprajte voľný výber. Ale ak chcete svadobný rozpočet udržať na uzde, tak vedzte, že je úplne normálne, že tvrdý alkohol si platí každý hosť sám.

Ak chcete ušetriť peniaze, zvážte aj lacné svadobné miesta!

Korkovné

Na tento pojem môžete na svadbe naraziť v prípade, že daná reštaurácia alebo katering neposkytuje takú ponuku alkoholu, akú by ste si predstavovali. Zjednodušene ide o to, že ak si na svadbu prinesiete vlastný alkohol, môže po vás prevádzkovateľ miesta svadby požadovať poplatok za to, že konzumujete iné fľaše, než on sám ponúka. Vzhľadom na to, že si pravdepodobne neprinesiete tiež vlastné poháre a obsluha bude hosťom podávať aj vaše nápoje, je to skrátka akási náhrada za prácu a ušlý zisk z predaja vlastného sortimentu.

Cena korkovného sa výrazne líši naprieč jednotlivými podnikmi. Pohybuje sa v rozmedzí od 6 do 12 € v závislosti od daného miesta a druhu alkoholu, ktorý chcete podávať. Priemerne ale môžete počítať zhruba s 5 € na jednu fľašu, na ktorú sa bude korkovné vzťahovať. Ak si teda prinesiete vlastný alkohol na svadbu, môžete za to priplácať.

Ako a kam alkohol na svadbe umiestniť?

Možno zdanlivo jednoduchá otázka. Alkohol predsa patrí na bar. Na svadbe to tak ale vždy byť nemusí.

Každá nevesta si želá, aby jej svadba bola krásna a nezabudnuteľná. Je úplne jedno, či sa rozhodnete usporiadať svadbu v boho štýle, alebo máte radšej tradičnejšie poňatie. Tak či tak budete chcieť, aby svadba vyzerala perfektne.

Umiestnenie alkoholu môže celkovej atmosfére určite pomôcť, zároveň ide o originálnu možnosť, ako hosťom vymedziť rôzne zóny, kde sa môžu pohybovať a kde si spolu môžu v pokoji pohovoriť a dať si niečo dobré na pitie. Vzhľadom na aktuálne svadobné trendy sa zameriame hlavne na tie menej formálne varianty. Aké sú teda možnosti?

Záhradný fúrik

Záhradný fúrik, ktorý sa bežne používa pri práci na záhrade a pri prevoze materiálu, je v prípade svadby perfektná dekorácia, ktorá priamo nabáda k tomu, aby prevážala alkohol. Môžete ho napríklad naplniť ľadom a fľašami piva. Vydržia tak perfektne chladné a zároveň to bude dobre vyzerať. Najskôr ale narazíte na skupinku hostí, ktorá si ho niekam premiestni a tam ho postupne vypije.

Stará vaňa

Väčšia variácia, pri ktorej navyše nehrozí, že bude premiestnená, a tak väčšina klientov ju ani nebude mať možnosť využiť. Staré kúpacie vane sa často používajú na pestovanie rastlín, zadržiavanie vody alebo ako zdroj vody pre zvieratá. Ak je to ale možné, môžete ju využiť práve aj na alkoholické nápoje, ktorých sa do nej zmestí naozaj veľa. A áno, bude to skvelo vyzerať.

Pánsky bar zo suda

Na každej svadbe to uvidíte. Niekde skôr, niekde neskôr, ale nakoniec sa vždy stane, že sa vytvorí početná skupinka mužov, ktorá spolu niekde postáva, popíja, preberá všetko možné a skvele sa pritom baví. Také miesto im môžete ľahko a jednoducho vytvoriť napríklad zo starého vinného suda. Stačí na jeho vrch prirobiť dosku s väčším priemerom, aby si páni mohli lepšie odložiť svoje nápoje a doplniť napríklad o cigary či whisky. Môžete si byť istí, že v priebehu pár desiatok minút bude taký pánsky bar na svadbe plne obsadený.

Pojazdný bar

Jedna z najefektnejších možností, ako na svadbe podávať alkohol, je prenajať si nejaký pojazdný bar. Najčastejšie ide o veľmi pekné vozíky, ktoré sú prispôsobené na to, aby mohli prevážať alkohol a podávať ho hosťom v tej najvyššej kvalite a s vlastným chladením. Na svadby sa takéto vozidlo perfektne hodí a možno si sami spomeniete, že ste už niekedy videli ikonické talianske trojkolky, z ktorých tieklo Prosecco, prípadne jedny z prvých minibusov Volkswagen, ktoré vďaka svojim väčším rozmerom dokážu ponúknuť širšiu škálu nápojov.

Pojazdné bary sa väčšinou poskytujú aj s obsluhou, takže o vás bude perfektne postarané. Cena tomu ale zodpovedá a možno budete musieť za nápoj z takéhoto pojazdného baru ešte navyše zaplatiť korkovné, za vytočené množstvo nápojov.

Vlastné etikety na víno

Asi hlavným pitím na každej svadbe je víno. Nezáleží toľko na tom, či vaši hostia budú preferovať víno biele, alebo červené, ale určite ich s vínom uvidíte. Už len samé poháre na víno sú veľmi elegantné a vzhľadom na to, že všetci hostia sa na svadbu slávnostne oblečú, tak sa dá očakávať, že budú chcieť mať aj v ruke práve taký pohárik, ktorý dobre vyzerá. Navyše víno nemá taký vysoký obsah alkoholu a dá sa dobre kombinovať s vodou, a tak človek môže dobre odhadnúť, či si má dať ešte ďalší pohárik, alebo už radšej nie.

Aby sa svadba niesla v jednom duchu, je vhodné urobiť etikety na víno už pri tvorení svadobných oznámení. Tou hlavnou sú, samozrejme, pozvánky na svadbu, ktoré väčšina párov hosťom rozposiela v papierovej podobe, aj keď drvivá väčšina svadobčanov vie o svadbe vopred.

Pokiaľ chcete mať teda fľaše vína s vlastnou potlačou, môžete zvoliť dve cesty. Tou lacnejšou je určite nechať si vytlačiť v špecializovanej tlačiarni samotné etikety, ktoré potom nalepíte na vína podľa vlastného výberu. Drahšia variácia je tá, keď objednáte samotné fľaše vína v kvalitnej predajni alkoholu s tým, že etikety na svadbu vytvorí pre vás a tiež ich na fľaše aj umiestni. Tu budete mať kompletný servis, ale možno si budete musieť za danú službu niečo priplatiť.

Víno ako darček pre hostí

Víno je tiež skvelým darčekom pre vašich hostí, teda výslužkou. Ideálne je nechať si vytvoriť vlastné etikety na víno, na ktoré budúci mladomanželia najčastejšie uvedú svoje mená a dátum svadby. Až si vaši známi následne víno doma otvoria, určite si na vašu svadbu pritom zaspomínajú.

Nezabudnite aj na nealko…

Celá svadba sa rozhodne nedá prežiť len na alkoholických nápojoch, a preto určite nezabudnite mať na svadbe aj dostatok nealkoholických nápojov. Pamätajte tiež na všetkých vašich hostí, ktorí buď alkohol nepijú vôbec, alebo im to napríklad tehotenstvo neumožňuje. Samozrejme, nezabudnite ani na deti. Tie si síce určite od rodičov budú chcieť trochu usrknúť, ale alkohol im skrátka podávať nemôžete. Alkohol na svadbu tak musí byť doplnený aj o nealko!

nealko

Voda

Hlavným nealko by mala byť voda. Zvlášť ak máte svadbu v lete, tak určite pripravte džbány s vodou a pohármi na každý stôl tam, kde budú hostia na hostine sedieť. Sami si nalejú a keď budú mať smäd, tak proste nemusia na nikoho čakať, aby ich obslúžil. Voda je tiež skvelý pomocník medzi jednotlivými chodmi, aby ste si vypláchli ústa a mohli si vychutnať chute jednotlivých pokrmov na maximum.

Džbán s limonádu

Limonádu ocenia vždy predovšetkým deti. Tie skrátka vodou toľko nepotešíte. Džbány s limonádou už síce asi neumiestnite na každý stôl, ale môžete mať jedno miesto, kde budú k dispozícii. Najlepšie je naplniť ich studenou vodou s ľadom a prihodiť napríklad citrón, mätu alebo zmes lesného ovocia. Nebudú tak plné cukru, ale budú mať sladkastú chuť. Uvidíte, že budú miznúť pomerne rýchlym tempom.

Nealko víno, pivo a sekt

Čerešnička na torte – nealkoholické varianty alkoholických nápojov. Nealkoholické pivo už pozná prakticky každý, preto ho spomíname až na druhom mieste. Ak ale viete, že budete mať na svadbe nejaké tehotné ženy, pravdepodobne vás budú milovať, ak pre nich objednáte nejakú tú fľašu nealkoholického vína alebo sektu. Budú si tak môcť dopriať chuť, ktorú majú rady, bez ohrozenia na zdraví a hlavne bez výčitiek. Je to síce drobnosť, ale tie si vaši hostia budú pamätať najviac.