fbpx

Ako vybrať svadobné šaty: Vyberte tie pravé?

Nevesta o svojom svadobnom dni mnohokrát sníva ešte dávno predtým, než plánovanie svadby získava reálne obrysy. Jedným z dôležitých prvkov je, samozrejme, výber svadobných šiat. Ak máte konkrétnu predstavu, ako by vaše šaty mali vyzerať, potom stačí už iba nasledovať svoje sny. Ako si však vybrať, pokiaľ ešte nemáte jasno, aké by vaše svadobné šaty mali byť?

Inšpirácia

Ešte než sa vydáte do svadobného salónu či obchodu, je dobré zistiť, aké šaty sú vlastne v ponuke. Na internete je možné nájsť veľa inšpirácie. Prezrite si teda rôzne fotky, vďaka ktorým môžete získať určitú predstavu, z akých šiat máte na výber. Konkrétne kúsky sa potom, samozrejme, môžu líšiť, avšak je dobré nájsť inšpiráciu, ktorej sa budete držať. Alebo napríklad môžete nájsť jedinečný kúsok, ktorý vás upúta bez toho, aby ste ho niekedy predtým zbadali.

Ak však nemáte prehľad, aké podoby môžu svadobné šaty mať, je dobré vopred aspoň tušiť, do čoho sa púšťate.

Ako vybrať svadobné šaty z požičovne

Častou voľbou je požičanie svadobných šiat. Veľmi pravdepodobne ich totiž nevyužijete inokedy ako práve vo svadobný deň. Preto to pre niekoho nemusí byť vhodná investícia. Ak si teda chcete šaty zapožičať, vyhliadnite si niekoľko rôznych požičovní vo svojom okolí. So skúšaním šiat neotáľajte, počas svadobnej sezóny sa totiž jednotlivé modely rýchlo vypožičajú.

šaty z požičovne

Skôr než sa pustíme do tipov, ktoré vám môžu pomôcť nájsť tie pravé šaty, je dôležité spomenúť jednu vec. V svadobných šatách by ste sa ako nevesta mali vždy cítiť pohodlne a sama sebou. Snažte sa preto nájsť kúsok, ktorý sedí vášmu štýlu. Práve to je totiž najdôležitejšie. Ak sa v šatách budete cítiť dobre, budú na vás vyzerať jednoducho skvele a vás počas svadobného dňa nebude rozptyľovať nepríjemný odev.

Farba šiat

Klasikou, samozrejme, zostávajú biele šaty. Avšak obľúbenými sa stávajú aj iné farby. Ak zostaneme pri jemných odtieňoch, ide napríklad o krémovú či champagne farbu. Tie sú blízke bielej farbe a ich výhodou je, že pristanú v podstate každej žene. V súčasnosti však nie sú výnimkou ani svadobné šaty vo výraznejších farbách.

ako vybrať svadobné šaty a správnú farbu

To však veľmi záleží na osobných preferenciách. Ak vás však láka niektorá z iných farieb, nebojte sa také šaty si zvoliť. Na svadbách sa nevesty objavujú aj napríklad v lososových, svetlomodrých či vínových šatách. Možností je celý rad – rozhodnutie je iba na vás, či sa rozhodnete držať klasiky v podobe bielych šiat, alebo zvolíte niečo extravagantnejšie.

Strih

Strih šiat je dobré vyberať podľa svojej postavy. Niektoré strihy totiž nemusia sadnúť na každú postavu, snažte sa preto nájsť ten pravý štýl pre svoju siluetu. Vďaka tomu podčiarknete svoje krivky a prípadne aj schováte určité nedokonalosti.

  1. Strihov je celý rad, jedným z najobľúbenejších je takzvaný áčkový. Ten sa hodí pre všetky typy postáv, ponúka jednoduchosť a klasiku.
  • Ak chcete niečo výraznejšie, vyberajte zo šiat strihu ball gown, tie majú nazbieranú sukňu a ohromia tak hneď na prvý pohľad.
  • Trochu odlišný je strih označovaný za morskú pannu. Ten obopína postavu, a tak zvýrazní ženské tvary. Pôsobí elegantne a je obľúbenou voľbou.
  • Pokiaľ hľadáte pomerne nevýraznú klasiku, potom sa vám zapáčia svadobné šaty v splývavom strihu. Nemajú mnoho výrazných prvkov, a preto sú univerzálnou voľbou.

Pri voľbe strihu je dobré zvážiť aj dĺžku šiat, väčšinou sa však nevesta rozhodne pre šaty až na zem. Rozhodne to však nie je pravidlom, šaty môžete zvoliť aj kratšie. Možnosťou je aj dĺžka nad členky označovaná za tea-length. Okrem toho nezabudnite ani na rukávy – niektoré šaty sú úplne bez rukávov, nájsť však môžete modely s decentnými ramienkami, krátkymi rukávmi alebo prípadne môžete zvoliť rukávy dlhé.

Tie môžu byť vyrobené z čipiek, pôsobia tak ako nenápadný elegantný doplnok šiat a nerušia výsledný vzhľad.

Zdobenie šiat

Strih je dôležitým parametrom svadobných šiat, avšak ich finálny vzhľad vytvára skôr rôzne zdobenie. Môže ísť o rôzne druhy čipiek, rôznych látok či drobné perličky a ďalšie ozdoby. Medzi ďalšie doplnky patrí napríklad aj vlečka. Všetky tieto napohľad maličkosti vám najviac pomôžu pri výbere šiat.

zdobenie šiat

Náš tip: Je dobré držať sa štýlu svadby – podľa toho voľte decentné či naopak, extravagantné šaty v určitom štýle.

Ako vybrať svadobné šaty šaty na mieru

Pokiaľ chcete mať istotu, že sa budete cítiť ako princezná, potom si nechajte ušiť šaty na mieru. Tie budú vyzerať presne podľa vašich predstáv a navyše poskytnú jedinečné pohodlie. Bez problémov tak v nich strávite celý svoj svadobný deň. Myslite však na to, že ak si chcete nechať ušiť originálne šaty, treba to začať riešiť výrazne skôr ako požičanie šiat. Neváhajte preto s hľadaním šikovnej krajčírky, ktorá zvládne vyhovieť všetkým vašim požiadavkám.

Výber látky

Výber látky je možno dôležitejší, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pri šatách na mieru máte tú výhodu, že si materiály môžete ľubovoľne vybrať. To sa dá, samozrejme, aj pri šatách v požičovni, avšak výber nebude taký široký, pretože je zložité vybrať vhodný štýl šiat, ktoré by navyše boli šité z látky, ktorú preferujete.

Na výber sú rôzne látky, pričom vyberať, samozrejme, môžete podľa toho, čo je vám pohodlné, dbajte však aj na praktickú stránku. V lete totiž nebudú správnou voľbou ťažké nepriedušné šaty, zatiaľ čo v zime oceníte skôr teplejšie látky. Najobľúbenejšou voľbou pri výbere svadobných šiat je:

  • satén
  • šifón
  • taft
  • čipka

Nechajte si však poradiť od svojej krajčírky, tá nájde pre vás najlepšie riešenie.

Výber svadobných šiat na mieru

Ak si nechávate šiť vlastné šaty, potom máte pomerne voľnú ruku. Nie je potrebné hľadať vhodnú veľkosť šiat, zložito ich upravovať a podobne. Všetko totiž bude prispôsobené presne vám na mieru. Môžete si tak nechať ušiť vaše vysnívané šaty, po ktorých ste vždy túžili. Vytvorte si vlastný návrh, poraďte sa s krajčírkou alebo sa inšpirujte šatami z aktuálnej módy. Kreativite sa medze nekladú, dôležitá je vaša spokojnosť.

ako vybrať svadobné šaty - zapínanie šiat

Miesto konania svadby

Výber svadobných šiat je ovplyvnený celým radom faktorov. Jedným z nich je aj miesto konania svadby. Zatiaľ čo do kostola sa hodia dlhé decentné šaty, na iné miesta sa nemusíte zdráhať vziať si aj výraznejšie šaty napríklad s vykrojeným chrbtom či výstrihom na prsiach. Naopak, na svadbu v prírode nie sú práve vhodné dlhé šaty s vlečkou. Preto vždy berte do úvahy, na akom mieste sa svadba koná. Môžete si tak ušetriť mnoho starostí.

Ako vybrať svadobné šaty a aký mať rozpočet

Výber svadobných šiat, bohužiaľ, nie je iba o našich predstavách a snoch. Dôležitým faktorom je aj cena. Je dobré stanoviť si vopred, akú maximálnu cenu chcete do svadobných šiat investovať. Do tej treba započítať aj ďalšie doplnky – topánky, šperky, prípadne rukavičky a podobne. Pri výbere je dobré skúšať si iba šaty, ktoré nie sú mnohonásobne nad vaše finančné možnosti. Možno sa totiž zamilujete práve do šiat, ktoré výrazne prekračujú váš rozpočet. Preto skúšajte radšej kúsky, ktoré si môžete dovoliť.

Vysoká cena rozhodne nie je pravidlom pre krásne a pohodlné šaty.

Výber svadobných šiat si žiada dostatočný čas, preto začnite s predstihom. Pri rozhodovaní narýchlo by ste totiž neskôr mohli ľutovať. Doprajte si preto dostatok času na skúšanie rôznych šiat. Vezmite so sebou do salónu poradcu – mamičku, či kamarátku. Myslite však na to, že hlavné slovo máte vy!

Čím viac ľudí sa budete pýtať na názor, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že si napokon vôbec nevyberiete. Sústreďte sa preto hlavne na svoje pohodlie a štýl.